Danmark
75 meter högt forskningshus invigdes i Köpenhamn
Under onsdagen invigdes det 15 våningar höga Mærsktornet på Nørrebro i Köpenhamn. Tornet väntas bli en central punkt för dansk hälso- och sjukvårdsforskning med inriktning mot livsstilssjukdomar och ligger granne med Rigshospitalet.
Det Sundhedsvidenskabelige Fakultet på Köpenhamns universitet som tidigare huserat i Panum-byggnaden på Nørrebro har utvidgats med 42 700 nya kvadratmeter till en kostnad av 1,5 miljarder danska kronor. Satsningen finansieras bland annat med bidrag från A.P. Møller Fonden och ett särskilt anslag från Folketinget. Utbyggnaden består av det 75 meter höga Mærsktornet och fyra lägre intilliggande byggnader som officiellt invigs idag.
Forskningen och undervisningen som ska bedrivas i det nya kopparfärgade huset är inriktad mot cancer, demens, diabetes, hjärtsjukdomar och allergier. Tillsammans med det ursprungliga Panum Insituttet och det intilliggande Rigshospitalet väntas Mærsktornet bli samlingspunkt för hälso- och sjukvårdsforskning inom dessa områden med förhoppning att även attrahera internationella forskare och studenter. Byggnaden är ritad av C.F. Møller.
(News Øresund)
-
Infrastruktur11 månader sedanNorska Vy testar sommartåg mellan Malmö–Oslo och hoppas på tåg till Köpenhamn
-
Näringsliv12 månader sedan
Saab storsatsar i Skåne – nytt kontor i Lund och nytt varv i Landskrona
-
Danmark11 månader sedanEfter mer än 600 år: Tre kronor försvinner från Danmarks riksvapen
-
Danmark11 månader sedanFörsta spadtaget till utbyggnaden av tågstationen vid Köpenhamns flygplats i Kastrup
-
Life Science11 månader sedanLäkemedelsbolaget Polypeptide i Malmö anställer 100 personer – boom för fetmaläkemedel ökar efterfrågan på deras peptidbaserade råvara
-
Danmark11 månader sedanMöjlig ny bro mellan Fyn och ön Als kommer ta sju minuter med bil
-
IT / mobiltelefoni10 månader sedanOtryggheten i fokus när IT-företagen lämnar Kista
-
Arbetsmarknad10 månader sedanE-handelsföretaget Boozt flyttar huvudkontoret från Malmö till Köpenhamn
