Danmark
100 år sedan Danmarks återförening med Sønderjylland firas med stor glans
Den 15 juni 2020 har det gått 100 år sedan Danmark återförenades med de sydligaste jylländska delarna (även kallat Sønderjylland). Danmarks Radio minns den historiska våren 1920 med bland annat en nyproducerad dramadokumentär kallad Grænseland och fredagen den 10 januari inleddes firandet med en galaföreställning, där bland andra drottningen deltog, på Det Kongeliga Teater med anledning av årsdagen av att Versaillesfreden trädde ikraft.
Ett omfattande program har planerats för att minnas ”Genforeningen” (återföreningen) med stort G i Danmark.
Danmarks Radio uppmärksammar jubileet med flera program och arrangemang, skriver dr.dk. Satsningen syftar både till att ge en historisk tillbakablick för de som inte har kunskap om återföreningen och till att berätta vad händelsen har betytt för Danmark som land. Den nya dramadokumentären Grænseland har premiär på DR1 i vår och dessutom kommer en rad andra program i tv och radio att synas i tablån. Den regionala radiokanalen P4 Syd ska bland annat dyka ner i de personliga familjehistorier som formades kring gränsen mot Tyskland.
Även det ”officiella” firandet av Genforeningen är omfattande. Programmet inleds med en galaföreställningen den 10 januari i Det Kongeliga Teater (som visas på DR2) och den efterföljs av en festgudstjänst i Köpenhamns domkyrka söndagen efter. Den 9-12 juli avrundas programmet med olika festligheter i de sju syd- och sønderjyska kommuner som för 100 år sedan blev danskt territorium. Bakom programmet står bland annat de sønderjyska kommunerna och den danska regeringen. (News Øresund)
Fakta: Återföreningen med Sønderjylland 1920
Efter Tysklands nederlag i första världskriget inleddes en process med att återfå de sydliga delarna av Jylland som Danmark hade förlorat i de Slesvigska krigen 1848-1850 och 1864. Efter en folkomröstning valde invånarna i Sønderjylland att tillhöra Danmark istället för Tyskland och återföreningen blev verklighet den 15 juni 1920.
-
Danmark11 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark12 månader sedanTyska järnvägsanslutningen till kommande Fehmarn Bält-tunneln minst tre år försenad
-
Danska valet 20265 månader sedanSkatt, pension och dricksvatten – de viktigaste danska valfrågorna
-
Danska valet 20265 månader sedanDanmark går till val den 24 mars
-
Danmark9 månader sedan”Inte längre realistiskt” att Fehmarn Bält-tunneln kan öppna 2029
-
Samhälle10 månader sedanRegion Skåne ger klartecken för upphandling av nya Öresundståg – nu behöver övriga fem regioner fatta motsvarande beslut
-
Danmark11 månader sedanUtredning klar av åtta nya möjliga Metrolinjer i Köpenhamn och över Öresund till 2070
-
Danmark11 månader sedanSocialdemokratiet och Venstre vill se fler p-platser i Köpenhamn
