Turism/kultur
WorldPride-paraden genom Köpenhamn ställs in men ersätts av mindre manifestationer
Sommarens WorldPride-event i Köpenhamn och Malmö tvingas till en rad förändringar till följd av coronarestriktionerna i Danmark och Sverige. Pride-paraden genom Köpenhamn, som var planerad till lördagen den 21 augusti, ställs in och ersätts istället av mindre protestpromenader som kommer att genomföras under veckans gång, den 12-22 augusti.
Den stora WorldPride-scenen vid Rådhusplatsen för 35 000 åskådare där musik och andra uppträdanden skulle ske, blir heller inte av som planerat. Istället kommer 5 000 sittande gäster kunna ta plats för att följa en streamad konsert som sänds live från en mindre konsertscen på annan plats. Däremot ska sportevenemanget Eurogames, som innebär att deltagare möts i turneringar inom 29 olika sporter, kunna genomföras som planerat i Köpenhamn eftersom amatöridrott under coronapandemin är tillåtet i Danmark sedan en tid tillbaka. Det skriver arrangören Copenhagen 2021 i ett pressmeddelande. Ändringarna av sommarens stora hbtqi-event kommer till följd av att den danska regeringen har beslutat om nya restriktioner för att begränsa smittspridningen vid evenemang, konserter och festivaler. Från den 1 augusti är det tillåtet med högst 5 000 personer vid stora konserter om de är uppdelade i sektioner med 500.
Även aktiviteterna i Malmö tvingas att begränsas i omfattning och bli mer digitala. Inga scenakter kommer att tillåtas, meddelar Malmö stad. Föreläsningar, workshops, debatter och seminarier, som kommer att finnas i WorldPride house i Malmö Live konserthus, kommer att genomföras för ett begränsat antal besökare och sändas digitalt. I Folkets park kommer World Pride park att sättas upp, men i en mindre storlek än planerat. Arrangörerna av WorldPride tror även att festivalen kommer att besökas av betydligt färre utländska gäster än den cirka en miljon besökare man först räknat med.
(News Øresund)
-
Danska valet 20266 månader sedanSkatt, pension och dricksvatten – de viktigaste danska valfrågorna
-
Danska valet 20266 månader sedanDanmark går till val den 24 mars
-
Danmark10 månader sedan”Inte längre realistiskt” att Fehmarn Bält-tunneln kan öppna 2029
-
Samhälle11 månader sedanRegion Skåne ger klartecken för upphandling av nya Öresundståg – nu behöver övriga fem regioner fatta motsvarande beslut
-
Danmark12 månader sedanUtredning klar av åtta nya möjliga Metrolinjer i Köpenhamn och över Öresund till 2070
-
Danmark12 månader sedanSocialdemokratiet och Venstre vill se fler p-platser i Köpenhamn
-
Danmark12 månader sedanDanska präster kan tänka sig att riva 200 kyrkor
-
Samhälle12 månader sedanPeter Danielsson blir ny landshövding i Skåne
