Danmark
VisitDenmark skapar nationell dataplattform för besöksnäringen
Under namnet VisitData har den nationella danska turistorganisationen VisitDenmark skapat en gemensam dataplattform för den danska besöksnäringen. Samtliga 19 danska destinationsorganisationer har kopplat in sig på VisitDatas system och genom dem är 62 företag uppkopplade.
– Det är ingen hemlighet att det är en utmaning att skapa något som ingen har försökt med tidigare. Det är därför det är så positivt att det finns så mycket stöd för VisitData, eftersom det tar tid och tålamod att bygga en dataplattform som alla inom dansk turism kan få tillgång till. Vi har mer än fördubblat våra resurser för att öka tempot, och nu handlar det om att integrera ännu fler system och säkra en kritisk massa av data så att VisitData verkligen kan skapa värde för hela branschen”, säger VisitDenmarks kommunikations- och utvecklingsdirektör Anne Villemoes i en kommentar på Linkedin.
(News Øresund)
-
Samhälle10 månader sedanSydsvenskan: ”Öresundsbron dyrast i världen att köra över”
-
Samhälle10 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark8 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark12 månader sedanNytt passagerarrekord för Köpenhamns flygplats i april – växer snabbare än Arlanda
-
Politik11 månader sedanDe svenska gränskontrollerna förlängs än en gång
-
Arbetsmarknad12 månader sedanPendlarserie: ”Ögonöppnande att se hur en annan arbetsmarknad funkar – vi är ofta kaxiga i Sverige”
-
Hållbarhet11 månader sedanBron 25 år: ”Gör vi bra saker flyttar naturen in”
-
Danmark11 månader sedanSvenska regeringen förbereder svensk-dansk utredning om ny fast förbindelse över Öresund
