Energi
Utredning: Sverige bör övergå till ett auktionssystem för vindkraft till havs

Ett auktionssystem för havsbaserad vindkraft där regeringen kan peka ut lämpliga platser för etablering. Det föreslås i den nya utredningen ”Vindkraft i havet” som presenterades för den svenska regeringen i slutet av förra veckan. Även kommunernas nuvarande veto mot havsbaserad vindkraft föreslås tas bort.
Flera problem är förknippade med dagens system. Bland annat saknas ändamålsenliga verktyg för var man ska planera framtida havsvindsparker. De planer som finns idag, t.ex. havsplaner, är endast vägledande och tar inte hänsyn till exempelvis försvarsintressen, vilket kan stoppa bygget vid ett senare skede. Mycket arbete görs därför helt i onödan, säger utredaren Magnus Hermansson under presskonferensen.
Den nya utredningen föreslår att Sverige i stället övergår till ett auktionssystem, som redan idag finns i Danmark. Rent konkret innebär förslaget att regeringen ska peka ut områden som är lämpliga för havsbaserad vindkraft. I dessa områden ska därefter byggandet av vindkraftsparker ges företräde framför andra intressen.
Enligt förslaget ska också kommunernas nuvarande veto mot havsbaserad vindkraft tas bort. Det blir i stället regeringens uppdrag att göra en samlad bedömning av olika aktörers önskemål.
-Det ska vara tydliga och effektiva processer för den som ansöker om att bygga havsvind. Ett auktionssystem där staten pekar ut områden för vindkraft till havs förenklar och snabbar på processerna. Nu ser vi fram emot remissinstansernas synpunkter på utredarens förslag, säger klimat- och miljöminister Romina Pourmokhtari i ett pressmeddelande.
Enligt förslaget ska de vinkraftsföretag som vinner auktionen få ensamrätt på att bygga vindkraft i området. Det kommer bidra till att planeringen kan genomföras ”under väsentligt lägre tillståndsrisker, men under åtagande att faktiskt förverkliga projektet”, skriver Klimat- och näringslivsdepartementet i pressmeddelandet.
Föreslaget föreslås träda i kraft 1 juli 2026.
(News Øresund)
-
Danmark6 månader sedan
Från och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Danmark12 månader sedan
Danskt trepartsavtal om CO2-avgift för lantbruket klart – visar att 2030-målet för utsläppen nås
-
Näringsliv10 månader sedan
Saab vill bygga nästa generations stridsflygplan
-
Norden12 månader sedan
Möjligt att betala med mobilen över Öresund när Vipps lanseras i Sverige i höst
-
Näringsliv10 månader sedan
Brittiskt företag bygger lyxoutlet i skånska Löddeköpinge – konkurrerar med danska Ringsted Outlet
-
Danmark8 månader sedan
Utan invandring eller stigande fruktsamhet kommer antalet invånare i Danmark att minska kraftigt
-
Politik8 månader sedan
Region Skånes politiker uppvaktar Danmarks regering för att få behålla samarbetet med danska regioner
-
Danmark9 månader sedan
Danska logistikföretaget DSV köper DB Schenker och blir Danmarks näst största företag