Danmark
Tidigare transport- och bostadsminister vill utmana Socialdemokratiet i Köpenhamns kommunalval
Liberale Alliance-politikern Ole Birk Olesen, tidigare transport- byggnads- och bostadsminister i Lars Løkke Rasmussens borgerliga regering, byter valkrets och blir partiets spetskandidat i Köpenhamn. Beskedet kommer inför nästa års kommunalval, som hålls i november 2021. Ole Birk Olesen menar att de borgerliga partierna måste förändra sin taktik för att utmana Socialdemokratiet om makten i den danska huvudstaden. Rollen som överborgmästare i Köpenhamn har tillhört Socialdemokratiet sedan postens införande 1938, bortsett från en kort period under hösten 2004 då överborgmästaren kom från Socialistisk Folkeparti.
– Jag tycker inte att man gör tillräckligt för att bryta den röda dominansen i Köpenhamn. Det går inte särskilt bra för de borgerliga i huvudstaden, och vi har därför ett extra intresse i att ställa upp med kandidater som vanliga människor faktiskt känner till, säger Ole Birk Olesen till Altinget.
Även Socialistisk Folkepartis tidigare partiledare Villy Søvndal, som var Danmarks utrikesminister 2011-2013, har gett sig in i kommunpolitiken inför det kommande kommunalvalet. Villy Søvndal kandiderar för Socialistisk Folkeparti i Koldings kommun.
(News Øresund)
-
Danska valet 20267 månader sedanSkatt, pension och dricksvatten – de viktigaste danska valfrågorna
-
Danska valet 20268 månader sedanDanmark går till val den 24 mars
-
Danmark12 månader sedan”Inte längre realistiskt” att Fehmarn Bält-tunneln kan öppna 2029
-
Danska valet 20268 månader sedanMöt partierna i danska Folketinget
-
Danska valet 20268 månader sedanValforskare: så kan den nya danska regeringen se ut efter valet
-
Danmark12 månader sedanTrendbrott: Unga danska män röker och dricker mindre
-
Danmark11 månader sedanDanska kommun- och regionvalet: Bakslag för regeringen – starkt fram för både höger- och vänsterkanten
-
Danmark11 månader sedanJensens Bøfhus försvinner helt – konkurrent tar över danska restauranger
