Energi
Svenska vätgasprojekt får en halv miljard svenska kronor i EU-stöd
Vätgasprojekten Nordic Hydrogen Route (NHR)och Baltic Sea Hydrogen Collector (BHC) har tilldelats EU-stöd på totalt en halv miljard svenska kronor. Det skriver Nordion Energi i ett pressmeddelande.
NHR är en planerad vätgasledning på 130 mil från Vasa i Finland längs kusten till Örnsköldsvik, med en förgrening till Kiruna. Projektet mottar 29 miljoner euro, runt 332 miljoner svenska kronor. BHC är en planerad vätgasledning i Östersjön mellan Finland och Tyskland, som ska kopplas ihop med Sverige och Danmark. BHC tilldelas 15 miljoner euro, runt 172 miljoner svenska kronor.
Även Danmark ska bygga vätgasrör. I förra veckan meddelade den danska regeringen att den är villig att låna ut 7,5 miljarder danska kronor till Energinet för att bygga ett vätgasrör från Jylland till Tyskland.
(News Øresund)
-
Samhälle10 månader sedanSydsvenskan: ”Öresundsbron dyrast i världen att köra över”
-
Samhälle10 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark8 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark12 månader sedanNytt passagerarrekord för Köpenhamns flygplats i april – växer snabbare än Arlanda
-
Politik11 månader sedanDe svenska gränskontrollerna förlängs än en gång
-
Arbetsmarknad11 månader sedanPendlarserie: ”Ögonöppnande att se hur en annan arbetsmarknad funkar – vi är ofta kaxiga i Sverige”
-
Hållbarhet11 månader sedanBron 25 år: ”Gör vi bra saker flyttar naturen in”
-
Danmark11 månader sedanSvenska regeringen förbereder svensk-dansk utredning om ny fast förbindelse över Öresund
