Hållbarhet
Svenska regeringens klimatpolitik får kritik – igen
För en vecka sedan fick den svenska regeringen kritik av OECD för den förda klimatpolitiken. Nu stämmer det Klimatpolitiska rådet, som har till uppgift att följa och utvärdera regeringens politik på området, in i kritiken. På torsdagen släppte de sin årsrapport. Och det är ingen rolig läsning för regeringen – som för första gången sedan rådet stiftades 2017 inte var representerad på pressmötet. Både klimat- och miljöminister Romina Pourmokhtari (L) och landsbygdsminister Peter Kullgren (KD) hade tackat nej.
De svenska utsläppen av växthusgaser ökade förra året, och med den nuvarande politiken kommer Sveriges klimatmål till 2030 och EU-åtaganden inte att nås. Det konstaterar Klimatpolitiska rådet i sin årsrapport som släpptes på torsdagen.
Vissa insatser under förra året ”var i rätt riktning”, som till exempel att reduktionsplikten ska höjas från sex till tio procent, att det ska ges ersättning till kommuner för vindkraft och att det ska införas en riktad elbilsbonus.
Men det uppväger inte tidigare beslut som ökat utsläppen, konstaterar Klimatpolitiska rådet och syftar på bland annat sänkningen av reduktionsplikten. Först 2027 väntas utsläppen återgå till 2023 års nivåer.
Svårt att nå mål för skog och mark
Målen för transportutsläpp kan nås, menar rådet. Däremot ser det ut som att Sveriges EU-åtagande för lagring av kol i skog och mark till 2030 inte kommer att nås.
– Nettoupptaget har oroande nog minskat på senare tid på grund av minskad tillväxt i skogen, ökad avverkningstakt och ökad naturlig avgång i skogen, sade Åsa Persson, ordförande för Klimatpolitiska rådet under rapportsläppet.
Rådet uppmanar nu regeringen att bland annat i år besluta om ett åtgärdspaket för ökat nettoupptag i skogen och besluta om insatser för minskade utsläpp i närtid, till exempel skärpt reduktionsplikt och högre skatter på fossila bränslen.
– OECD gav i sin utvärdering ganska liknande rekommendationer, sade Åsa Persson.
Regeringen inbjudna – tackade nej
För första gången sedan rådet stiftades 2017 deltog ingen från regeringen. Både klimat- och miljöminister Romina Pourmokhtari (L) och landsbygdsminister Peter Kullgren (KD) var inbjudna, men hade tackat nej. I stället deltog Romina Pourmokhtaris statssekreterare Daniel Westlén.
I ett skriftligt svar till SVT skriver Romina Pourmokhtari:
”Klimatpolitiska rådet har en viktig roll i Sveriges utveckling av klimatpolitiken. Några av rådets rekommendationer i årets rapport genomför regeringen redan. Vi kommer att gå fram med fler åtgärder under mandatperioden för att öka takten i klimatomställningen.”
Klimatpolitiska rådet är ett tvärvetenskapligt expertorgan som bildades 2017. Det har som uppdrag att utvärdera om regeringens samlade politik är förenlig med de klimatmål som riksdagen har beslutat om.
(News Øresund)
-
Arbetsmarknad12 månader sedanE-handelsföretaget Boozt flyttar huvudkontoret från Malmö till Köpenhamn
-
Samhälle8 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark12 månader sedanNu kostar den danska kronan under 1,50
-
Danmark6 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Samhälle8 månader sedanSydsvenskan: ”Öresundsbron dyrast i världen att köra över”
-
Forskning12 månader sedanRekordstor donation till Lunds universitets cancerforskning från stiftelse med koppling till Ingvar Kamprad och Ikea
-
Danmark12 månader sedanDanska försvaret vill rusta upp flottan för 150 miljarder kronor
-
Danmark10 månader sedanNytt passagerarrekord för Köpenhamns flygplats i april – växer snabbare än Arlanda
