Hållbarhet
Svensk klimatutredning vill skära av Östersjön från världshaven
För att minska risken för översvämningar vid Sveriges och Danmarks kuster bör en gigantisk damm byggas mellan Skagen och Bohuslän. Det föreslår den svenska regeringens klimatanpassningsutredning. Utredaren vill att Sverige, tillsammans med Danmark, undersöker förutsättningarna för dammbygget som skulle skära av Östersjön från världshaven.
I mitten av maj lades den svenska regeringens klimatanpassningsutredning fram. Där föreslås ett gigantiskt dammbygge i Skagerrak, mellan Skagen och Bohuslän, för att skära av Östersjön från världshaven. Syftet är att säkra Östersjöns kustbygder mot översvämningar som förväntas bli vanligare när världshaven stiger på grund av klimatförändringarna.
I ett första skede vill utredningen att Sverige tillsammans med Danmark ska undersöka förutsättningarna för ett sådant bygge och vilka konsekvenser det får för Östersjön. Utredningen påpekar att man måste agera snabbt, eftersom Danmark är på väg att besluta om miljardinvesteringar för att klimatsäkra sina kustbygder på andra sätt. Om Danmark är med på noterna föreslås en utredning som ska vara klar inom fem år.
Utredningen tar också upp ett alternativ med kortare sträckning. Det skulle vara att bygga skyddsvallarna längre söderut, mellan de danska öarna och Själland och den svenska kusten.
Utredningen skriver att de inte har möjlighet att värdera realismen i förslaget, men menar att det är värt att undersöka och hänvisar till ett tysk-nederländskt forskningsförslag om skyddsvallar mellan Frankrike och England respektive Skottland och Norge. ”I det perspektivet är en skyddsvall som avskärmar Östersjön från omgivande hav ett mycket mindre futuristiskt byggprojekt”, skriver utredaren.
I danska Altinget kommenterar professor Kirsten Halsnæs, medlem i FN:s klimatpanel det svenska förlaget:
”Jag kommer att läsa rapporten med stort intresse, eftersom jag har varit involverad i många projekt där man tittat på risken för översvämningar. Men detta skulle vara ett mycket stort ingrepp med stora miljöeffekter och konsekvenser för både ekonomi och handel för alla länder som gränsar till Östersjön.”
Fakta: Klimatanpassningsutredningen
Klimatanpassningsutredningens uppdrag var att föreslå ny eller uppdaterad lagstiftning för att effektiva klimatanpassningsåtgärder ska kunna genomföras. Den skulle också titta på möjliga finansieringsmodeller för hur kostnaderna för åtgärder kan fördelas.
I betänkandet lämnas konkreta förslag till lagändringar som behövs för att anpassa Sverige till klimatförändringarna. Det gäller bland annat miljöbalken, plan- och bygglagen och vägförordningen. Utredningen föreslår att staten tar på sig ansvaret för skydd mot översvämningar på vissa kuststräckor samt att kommunerna ska kunna ta ut en del av kostnaderna för klimatanpassningsåtgärder från fastighetsägare som gynnas av dem.
(News Øresund)
-
Samhälle12 månader sedanSydsvenskan: ”Öresundsbron dyrast i världen att köra över”
-
Samhälle11 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark9 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark10 månader sedanTyska järnvägsanslutningen till kommande Fehmarn Bält-tunneln minst tre år försenad
-
Infrastruktur12 månader sedanKris för utbyggnaden av Stockholms tunnelbana – fyra miljarder saknas
-
Arbetsmarknad12 månader sedanUber förvärvar stort danskt taxibolag
-
Infrastruktur12 månader sedanNy rapport: Så ska Arlandas konkurrenskraft stärkas
-
Samhälle12 månader sedanLund lockar allt fler utländska studenter
