Samhälle
Stadsmissionen öppnar Skånes första sociala matbutik
I oktober öppnar en matbutik under namnet Matmissionen på köpcentret Mobilia i Malmö. I butiken ska mat säljas som annars hade gått till spillo och varorna ska säljas till kraftigt reducerade priser. Butiken kommer till en början endast att vara öppen för personer som lever i social utsatthet och som har registrerat sig som medlemmar till Matmissionen. Butiken är den första i sitt slag i Skåne, men Stadsmissionen driver redan liknande butiker i Stockholm och Göteborg.
– Alla människor ska ha råd att äta ordentlig mat. Det här är vårt bidrag för att minska matsvinn samtidigt som vi bidrar till långsiktigt och hållbart stöd till fler människor i utsatthet, säger Alireza Mobasheri, områdeschef sociala företag på Skåne Stadsmission, i ett pressmeddelande.
Matmissionen bedrivs i samarbete mellan välgörenhetsorganisationen Skåne Stadsmission, matvarukedjan Willys och Kavlifonden. (News Øresund)
-
Danska valet 20266 månader sedanSkatt, pension och dricksvatten – de viktigaste danska valfrågorna
-
Danska valet 20267 månader sedanDanmark går till val den 24 mars
-
Danmark11 månader sedan”Inte längre realistiskt” att Fehmarn Bält-tunneln kan öppna 2029
-
Samhälle12 månader sedanRegion Skåne ger klartecken för upphandling av nya Öresundståg – nu behöver övriga fem regioner fatta motsvarande beslut
-
Danmark12 månader sedanUtredning klar av åtta nya möjliga Metrolinjer i Köpenhamn och över Öresund till 2070
-
Danmark12 månader sedanSocialdemokratiet och Venstre vill se fler p-platser i Köpenhamn
-
Danska valet 20267 månader sedanMöt partierna i danska Folketinget
-
Danmark12 månader sedanFörsenat specialfartyg gör det osäkert om Fehmarn Bält-tunneln kan öppna 2029
