Samhälle
Stadsmissionen öppnar Skånes första sociala matbutik
I oktober öppnar en matbutik under namnet Matmissionen på köpcentret Mobilia i Malmö. I butiken ska mat säljas som annars hade gått till spillo och varorna ska säljas till kraftigt reducerade priser. Butiken kommer till en början endast att vara öppen för personer som lever i social utsatthet och som har registrerat sig som medlemmar till Matmissionen. Butiken är den första i sitt slag i Skåne, men Stadsmissionen driver redan liknande butiker i Stockholm och Göteborg.
– Alla människor ska ha råd att äta ordentlig mat. Det här är vårt bidrag för att minska matsvinn samtidigt som vi bidrar till långsiktigt och hållbart stöd till fler människor i utsatthet, säger Alireza Mobasheri, områdeschef sociala företag på Skåne Stadsmission, i ett pressmeddelande.
Matmissionen bedrivs i samarbete mellan välgörenhetsorganisationen Skåne Stadsmission, matvarukedjan Willys och Kavlifonden. (News Øresund)
-
Samhälle11 månader sedanSydsvenskan: ”Öresundsbron dyrast i världen att köra över”
-
Samhälle11 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark9 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark12 månader sedanSvenska regeringen förbereder svensk-dansk utredning om ny fast förbindelse över Öresund
-
Danmark9 månader sedanTyska järnvägsanslutningen till kommande Fehmarn Bält-tunneln minst tre år försenad
-
Infrastruktur11 månader sedanKris för utbyggnaden av Stockholms tunnelbana – fyra miljarder saknas
-
Arbetsmarknad12 månader sedanUber förvärvar stort danskt taxibolag
-
Infrastruktur12 månader sedanNy rapport: Så ska Arlandas konkurrenskraft stärkas


