Okategoriserade
Sorgesalut med 81 skott från Köpenhamn och Helsingör för Prins Henrik


På torsdagsmorgonen inleddes en sorgesalut med 81 kanonskott till minne av Danmarks Prins Henrik som avled i tisdags. Foto: Danska Kungahuset – Torben Eskerod
Klockan 8.00 på torsdagsmorgonen inleddes en sorgesalut med 81 skott som avfyras från kanoner vid Batteriet Sixtus på Holmen i Köpenhamn och vid Kronborg Slot i Helsingör med anledning av att Danmarks Prins Henrik avled i tisdags. Saluten beräknas ta cirka 40 minuter. Klockan 10 inleds sedan transporten av Prins Henriks kista från Fredensborg Slot till Amalienborg i Köpenhamn. Det meddelar det danska kungahuset.
Sorgesaluten avfyras med tre gånger 27 skott som avfyras med 30 sekunders mellanrum. Tretalet har en historisk koppling till ”dansk lösen” som avfyrades med tre skott av danska försvaret för att indikera olika enheters placering. Från det följer även den skånska traditionen att vid födelsedagar utbringa ett leve där man hurrar tre gånger medan övriga Sverige hurrar fyra gånger vilket också kallas för dubbel svensk lösen då en svensk lösen bestod av två kanonskott.
Klockan 10 på torsdagen inleds därefter transporten av Prins Henriks kista från hans älskade Fredensborg Slot som ligger sydväst om Helsingör och till Amalienborg i Köpenhamn.
På fredag kl 18 flyttas kistan till Christiansborg Slotskirke där det under lördag-måndag hålls så kallat Castrum Doloris, framvisning av kistan. Tisdag den 20 februari hålls efter prinsens önskan en mindre begravningsceremoni i Christianborg Slotskirke för familjen, de närmaste vännerna och särskilt inbjudna. Enligt Prins Henriks önskan kommer han att bli kremerad och askan ska därefter delas upp i två delar där den ena delen sprids i danskt farvatten medan den andra delen urnsätts vid Fredensborgs Slot som år 1710 byggdes som ett jaktslott åt Fredrik IV av Danmark.
Det danska kungahuset har utlyst hovsorg fram till och med onsdag den 14 mars. (News Øresund)
-
Danmark3 månader sedan
Från och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Infrastruktur9 månader sedan
Nya tåg och ny operatör på gång för Skånetrafiken – som ständigt jobbar med punktligheten
-
Danmark11 månader sedan
Danska regeringen bidrar med miljoner till stängningen av Pusher Street på Christiania – den 6 april börjar gatan grävas upp
-
Arbetsmarknad12 månader sedan
Fler svenskar omfattas av den danska expertskatten
-
Samhälle12 månader sedan
Göteborg kan gå från sex särskilt utsatta områden till ett på tio år
-
Danmark11 månader sedan
Ny prognos: Köpenhamn växer med 120 000 invånare fram till 2060
-
Infrastruktur12 månader sedan
Öresundsbron klarar fyrdubbling av tågtrafiken för gods och passagerare – men det kräver ytterligare en sänktunnel mellan Pepparholm och Kastrup
-
Samhälle12 månader sedan
Greater Copenhagens vd går till Innovation Skåne