Infrastruktur
Skånetrafikens flexbiljett över Öresund har börjat säljas
Sedan den 1 juli har tågresenärer över Öresund kunnat köpa Skånetrafikens nya flexbiljett. Den ger tio biljetter som vardera är giltiga i 24 timmar och som kan användas inom 30 dagar. Priset för sträckan Malmö-Köpenhamn är 1 760 svenska kronor.
En 30-dagarsbiljett för att tågpendla över Öresund, för en vuxen utan tillägg för metro, kostar 2 345 svenska kronor mellan Malmö och Köpenhamn. Nu inför Skånetrafiken en flexiblare biljett med tio resor under lika lång period och samma sträcka för 1 760 svenska kronor.
– Pendlingen över Öresund är viktig för oss och jag är glad att vi kan erbjuda samma flexibilitet som vi gör till de som reser inom Skåne. Pandemin har inneburit ett nytt sätt att resa och det ska vi möta med flexibla biljetter för att få tillbaka våra resenärer, säger Carina Zachau (M), ordförande i Region Skånes kollektivtrafiknämnd, i ett pressmeddelande.
Priset för sträckan Helsingborg-Helsingör är 820 svenska kronor för den nya flexbiljetten och 1 095 svenska kronor för den vanliga 30-dagarsbiljett.
DSB hänvisar till Skånetrafikens nya flexbiljett för resenärer som vill pendlare färre dagar per månad till Skåne då deras flexiblare erbjudande, Pendler20, inte omfattar resor över sundet.
(News Øresund)
Läs mer: Pendlingskort med tio resor per månad införs över Öresund
-
Danska valet 20267 månader sedanSkatt, pension och dricksvatten – de viktigaste danska valfrågorna
-
Danska valet 20268 månader sedanDanmark går till val den 24 mars
-
Danmark12 månader sedan”Inte längre realistiskt” att Fehmarn Bält-tunneln kan öppna 2029
-
Danska valet 20268 månader sedanMöt partierna i danska Folketinget
-
Danska valet 20268 månader sedanValforskare: så kan den nya danska regeringen se ut efter valet
-
Danmark12 månader sedanTrendbrott: Unga danska män röker och dricker mindre
-
Danmark11 månader sedanDanska kommun- och regionvalet: Bakslag för regeringen – starkt fram för både höger- och vänsterkanten
-
Danmark12 månader sedanJensens Bøfhus försvinner helt – konkurrent tar över danska restauranger
