Danmark
Pendlare ska diskutera gränshinderproblem i Folketinget

Den 27 februari ska representanter för den nystartade Facebookgruppen ”Øresundspendler – I klemme mellem 2 lande” träffa folketingsledamoten Henrik Møller (Socialdemokratiet). Dessutom väntar ett möte med informationstjänsten Øresunddirekt. Efter bara tre veckor har gruppen nära 1 000 medlemmar och har uppmärksammats i både svenska och danska medier.
Initiativtagaren Pia Jacobsen är glad och lite överväldigad över det stora intresset för gruppen.
– Facebookgruppen växer extremt. Varje dag kommer en massa nya förfrågningar, säger hon till News Øresund.
Om två veckor ska hon tillsammans med två andra pendlare träffa Henrik Møller, som utöver sitt uppdrag i folketinget också sitter i Nordiska rådet och är medlem av dess gränshindergrupp. Det finns många möjliga frågor att ta upp vid mötet, menar Pia Jacobsen.
– Det verkar mycket invecklat med pensionssystemet. Dessutom förs en hel del diskussioner i gruppen om rösträtt – det är ju många pendlare som inte alls har någon nationell rösträtt och det är ju fullständigt orimligt. Problemen med a-kassa och socialförsäkring är också viktiga, liksom praktiska frågor kring sådant som danskt nem-id (digitalt id, reds anm) och att vissa butiker på nätet kräver att kunderna fyller i svenskt postnummer eller telefonnummer. Det finns många saker och det är många som kommit i kläm, säger hon.
Även ett möte med informationstjänsten Øresunddirekt står på agendan, men planerna är ännu inte så konkreta.
För Pia Jacobsen och de andra pendlarna i gruppen är det positivt att de nu blivit omtalade i bland annat Berlingske och flera svenska medier genom nyhetsbyrån TT.
– Min idé med gruppen är att sätta fokus på problemen, säger hon.
News Øresund – Anna Palmehag
Läs mer: Ny Facebook-grupp sätter fokus på gränshinder för Öresundspendlare
-
Danmark2 månader sedan
Från och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Infrastruktur9 månader sedan
Nya tåg och ny operatör på gång för Skånetrafiken – som ständigt jobbar med punktligheten
-
Danmark11 månader sedan
Danska regeringen bidrar med miljoner till stängningen av Pusher Street på Christiania – den 6 april börjar gatan grävas upp
-
Arbetsmarknad12 månader sedan
Nytt danskt löneavtal ger en ram på 8,8 procent under två år för 200 000 statsanställda
-
Arbetsmarknad12 månader sedan
Fler svenskar omfattas av den danska expertskatten
-
Samhälle12 månader sedan
Göteborg kan gå från sex särskilt utsatta områden till ett på tio år
-
Danmark11 månader sedan
Ny prognos: Köpenhamn växer med 120 000 invånare fram till 2060
-
Infrastruktur12 månader sedan
Trafikverket föreslår ny svensk-dansk utredning om ytterligare fast förbindelse