Politik
Øresundsdebatten vecka 38: EU-krav på slopade gränskontroller och Sveriges möjlighet att lära av dansk vårdgaranti och politik

EU-kommissionen kommer kräva att den nya svenska regeringen avskaffar gränskontrollerna säger den svenska EU-kommissionären Ylva Johansson i en intervju med Sydsvenskan. Gränskontrollerna får även kritik av det dansk-svenska politiska samarbetet Greater Copenhagens vd Tue David Bak medan Region Hovedstadens ordförande Lars Gaardhøj och DI hovestadens ordförande Peter Lanng Nielsen efterlyser ett närmare samarbete om biljetter och trafikinformation mellan trafikbolagen på Själland och i Skåne. News Øresund följer och sammanställer regelbundet aktuella debattartiklar och fördjupande reportage och intervjuer med fokus på Öresundsregionen, Danmark och Sverige.
Sydsvenskan 21 september 2022: “EU-kommissionen kräver att Sveriges nya regering avskaffar gränskontrollerna”
“Så snart det blivit maktskifte i Stockholm får en ny svensk inrikesminister telefonsamtal från Bryssel. Den nya regeringen ställs då inför ett absolut krav från EU-kommissionen: Skrota snarast gränskontrollerna mot Danmark och andra EU-länder”, skriver Sydsvenskan efter en intervju med den svenska socialdemokratiska EU-kommissionären Ylva Johansson.
Sydsvenskan 2 september 2022: ”Polisiära resurser Sverige lägger på gränskontrollen mot Danmark är i stort sett slöseri.”
“Sverige är på kollisionskurs med EU och landets egna medborgare”, skriver Tue David Bak, vd för det dansk-svenska politiska samarbetet Greater Copenhagen i en debattartikel i Sydsvenskan.
Altinget Danmark 25 augusti 2022: Hovedstadsaktører: Flygtningekrisen og coronapandemien har gjort det svært at pendle over Øresund
Potentialet i at få mere arbejdskraft fra den svenske side er enormt. Men efter flygtningekrise og coronapandemi er det blevet svært at være pendler mellem Sverige og Danmark, skriver Lars Gaardhøj (ordförande i Region Hovedstaden) och Peter Lanng Nielsen (Direktör Keolis Danmark och ordförande DI Hovestaden) i en debattartikel i Altinget Danmark.
Politiken 13 september 2022: “Da pausen var slut, var Enhedslisten væk: Det var en stor overraskelse”
I förra veckan väckte det gröna vänsterpartiet Enhedslisten uppmärksamhet genom att utnyttja positionen som det största partiet i Köpenhamns borgerrepresentation till att ingå ett budgetavtal för 2023 där de kringgick den danska huvudstadens socialdemokratiska överborgmästare Sophie Hæstorp Andersen och istället kom överens med de borgerliga partierna. Det var första gången någonsin som Socialdemokratiet i Köpenhamn inte är med bakom budgetavtalet för kommunen, skriver Politiken. “Det er Enhedslisten, der har været med til at samle de andre partier i at sætte Socialdemokratiet uden for døren. Der har måske været et opsparet ønske om at sætte Socialdemokratiet til vægs. Sådan er politik jo også nogle gange”, säger Sophie Hæstorp Andersen till tidningen.
Sydsvenskan 18 september: ”Sverige bör införa en dansk vårdgaranti och använda privata aktörer för att korta köerna.”
Vårdköerna växer i Sverige och det får Kajsa Dovstad, läkare och välfärdsansvarig vid den marknadsliberala tankesmedjan Timbro att vilja följa den danska vårdmodellen istället, skriver hon i en debattartikel i Sydsvenskan. “För att korta köerna bör Sverige kopiera den danska vårdgarantin. I Danmark är vårdgarantin bara 30 dagar för operation och specialistvård. Efter 30 dagar får patienten välja ett annat sjukhus – i sin region, i någon annan del av landet eller på en privat klinik som har avtal med någon region”, skriver Kajsa Dovstad.
Sydsvenskan 16 september 2022: “SD kan lära av Danmark – måste visa resultat”
Sverigedemokraterna måste visa politiska resultat och få de andra partierna att vika ner sig i regeringsförhandlingarna. Annars riskerar de pysa ihop som systerpartiet Dansk Folkeparti. Den bedömningen gör Robert Klemmensen, professor i statsvetenskap i en intervju med Sydsvenskan.
Sydsvenskan 1 september 2022: Så vill Danmark stoppa gängen
Danmark lyfts fram av flera svenska politiker som en förebild i kampen mot gängbrottsligheten skriver Sydsvenskan som karlagt grannlanadets rättsliga verktyg mot organiserad brottslighet och skjutningar.
-
Samhälle31 mars, 2020
Corona i Danmark och Sverige: Detta har hänt
-
Samhälle14 juli, 2020
Utrikesdepartementet förlänger reseavrådan till Danmark fram till den 29 juli
-
Infrastruktur23 januari, 2020
Tågvärden som blivit Öresundspendlarnas favorit
-
Samhälle2 juli, 2020
Danmark öppnar gränsen för invånarna i Blekinge och Kronoberg – Skåne närmar sig gränsöppning
-
Samhälle21 maj, 2020
Sverige behandlas på samma sätt som övriga Norden och Tyskland när Danmark börjar öppna upp gränsen – affärsresor möjliga från måndag
-
Samhälle28 maj, 2020
5 100 bilar kom från besök i Sverige och 2 000 från Bornholm vid den danska köbildningen på Öresundsbron i söndags
-
Samhälle8 juli, 2020
Skåne klarar kravet på låg smittnivå – Danmark väntas ge besked om gränsöppning över Öresund under torsdagen
-
Norden29 maj, 2020
Svenskar upplever orättvisa när de stoppas medan finländarna får korsa gränsen