Norden
Nordiska ministerrådet genomför tredje enkät om hur pandemin påverkat i gränsregionerna

Nordiska ministerrådet vill se hur ländernas olika restriktioner under coronapandemin har påverkat personer som bor, arbetar, studerar eller driver verksamhet i gränsregionerna. En första enkät i juni 2020 besvarades av 1 600 personer och följdes upp i december med en ny enkät. Nu görs en tredje enkät. Syftet är att kunna jämföra information för att mäta konsekvenserna av restriktionerna över tid.
Enkäten genomförs via ett frågeformulär på nätet som kan hittas här och som är öppet under juni. Den genomförs i samarbete mellan Gränshinderrådet hos Nordiska ministerrådet och informationstjänsterna i Norden som är Info Norden, Øresunddirekt, Grensetjänsten Norge-Sverige och Nordkalottens Gränstjänst. Målet är att sätta fokus på problem som drabbar människor till följd av ländernas olika restriktioner och att bidra till diskussioner om hur samarbetet och den fria rörligheten mellan länderna kan stärkas i kristider. (News Øresund)
-
Danmark6 månader sedan
Från och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Danmark12 månader sedan
Danskt trepartsavtal om CO2-avgift för lantbruket klart – visar att 2030-målet för utsläppen nås
-
Näringsliv10 månader sedan
Saab vill bygga nästa generations stridsflygplan
-
Norden12 månader sedan
Möjligt att betala med mobilen över Öresund när Vipps lanseras i Sverige i höst
-
Näringsliv10 månader sedan
Brittiskt företag bygger lyxoutlet i skånska Löddeköpinge – konkurrerar med danska Ringsted Outlet
-
Danmark9 månader sedan
Utan invandring eller stigande fruktsamhet kommer antalet invånare i Danmark att minska kraftigt
-
Samhälle12 månader sedan
Danmark firar inte midsommarafton utan Sankt Hans-afton på söndag
-
Politik8 månader sedan
Region Skånes politiker uppvaktar Danmarks regering för att få behålla samarbetet med danska regioner