Samhälle
Malmös gröna obligationer uppmärksammas på Londonbörsen

Malmös gröna arbete uppmärksammades under onsdagen på Londonbörsen genom att kommunstyrelsens ordförande Katrin Stjernfeldt Jammeh (S) ringde i klockan och därmed inledde handeln på London Stock Exchange. Arkivfoto: News Øresund
UPPDATERAD. Malmös gröna obligationer uppmärksammades under onsdagsmorgonen på Londonbörsen genom att kommunstyrelsens ordförande Katrin Stjernfeldt Jammeh (S) ringde i klockorna i börshuset på Paternoster Square i London. Det uppger Malmö stad i ett pressmeddelande.
De gröna obligationerna skiljer sig från andra obligationer genom att Malmö stad garanterar att pengarna som lånas upp används för att finansiera gröna investeringar i staden. De som investerar i de gröna obligationerna lovas att få direkt insyn i de investeringar som görs. Obligationerna på Londonbörsen som uppmärksammades under onsdagen har ett värde på 1,3 miljarder kronor och utgör cirka 13 procent av Malmös totala upplåning.
Den 29 november förra året emitterade Malmö stad sina första gröna obligationer på Londonbörsen genom ett samarbete med Handelsbanken. Intresset för de gröna obligationerna var då dubbelt så stort som de tillgängliga obligationerna. Resultatet blev en lägre ränta för Malmö stad. Totalt har Malmö en grön investeringsportfölj som uppgår till drygt 3,7 miljarder kronor.
– Stadens världskända miljöarbete ska också genomsyra stadens finansiella arbete. Lanseringen på Londonbörsen är bara början. Andelen grön finansiering kommer att öka i framtiden, det kommer vara lönt att placera grönt, säger Katrin Stjernfeldt Jammeh (S), kommunstyrelsens ordförande i en kommentar. (News Øresund)
-
Samhälle12 månader sedanSydsvenskan: ”Öresundsbron dyrast i världen att köra över”
-
Samhälle12 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark9 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark10 månader sedanTyska järnvägsanslutningen till kommande Fehmarn Bält-tunneln minst tre år försenad
-
Infrastruktur12 månader sedanKris för utbyggnaden av Stockholms tunnelbana – fyra miljarder saknas
-
Samhälle11 månader sedanReserekord när Öresundstågen växt från Köpenhamn-Malmöpendel till att omfatta hela södra Sverige – siktar på 250-procentig ökning till 2050
-
Arbetsmarknad12 månader sedanNytt stort projekt om ungas Öresundspendling får stöd av EU-programmet Interreg ÖKS
-
Okategoriserade12 månader sedanEnhedslistens partiledare vill städa upp i det danska försvaret
