Arbetsmarknad
LO spår 51 000 nya danska jobb inom tre år

Danska LO räknar med att sysselsättningen kommer att öka, särskilt inom tjänstesektorn. Foto: News Øresund – Jenny Andersson
Sysselsättningen ökar i takt med att krisen är på väg att lätta, tror danska LO som lagt fram en ny rapport. Särskilt inom tjänstesektorn väntas jobben öka.
19 000 nya jobb räknar LO med att det skapas i Danmark i år och 16 000 under såväl 2015 som 2016.
– Den danska ekonomin håller på att förbättras och den utvecklingen ser ut att fortsätta. Därför uppskattar LO att BNP-tillväxten kommer att öka till 1,6 procent i år (jämfört med 0,4 procent 2013) och vidare med drygt två procent under 2015 och 2016. Den ekonomiska framgången gör att det ljusnar på arbetsmarknaden, skriver LO-ekonomen Mette Hørdum Larsen i en kommentar till News Øresund.
Hon pekar också på ytterligare faktorer som bidrar till fler jobb: en ökad tillväxt i omvärlden, stigande privatkonsumtion i Danmark, större framtidstro bland de danska företagen och att sysselsättningen väntas öka något i den växande offentliga sektorn.
LO spår att industrin kommer att ligga kvar på ungefär samma nivå som idag, men förväntar att tjänstesektorn växer.
– Framför allt förväntas ökningen i sysselsättning ske inom handel och affärstjänster, skriver Mette Hørdum Larsen, som tror att antalet Öresundspendlare kan stiga något på köpet.
(News Øresund – Anna Palmehag)
-
Danmark11 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark11 månader sedanTyska järnvägsanslutningen till kommande Fehmarn Bält-tunneln minst tre år försenad
-
Danska valet 20265 månader sedanDanmark går till val den 24 mars
-
Danmark9 månader sedan”Inte längre realistiskt” att Fehmarn Bält-tunneln kan öppna 2029
-
Danska valet 20264 månader sedanSkatt, pension och dricksvatten – de viktigaste danska valfrågorna
-
Samhälle10 månader sedanRegion Skåne ger klartecken för upphandling av nya Öresundståg – nu behöver övriga fem regioner fatta motsvarande beslut
-
Danmark10 månader sedanUtredning klar av åtta nya möjliga Metrolinjer i Köpenhamn och över Öresund till 2070
-
Danmark10 månader sedanSocialdemokratiet och Venstre vill se fler p-platser i Köpenhamn
