Danmark
Ljusshow i tunneln under Fehmarn Bält

Ljusshower på väggarna och partier med färgat ljus ska hålla bilisterna vakna och uppmärksamma i den kommande tunneln under Fehmarn Bält. Illustration: Femern A/S
För att hålla bilförarna vakna och uppmärksamma i den 18 kilometer långa tunneln som ska byggas under Fehmarn Bält planeras det för tre ljusshower i en mängd olika färger – utom rött och orange som förknippas med larm.
Det kommer att ta tio minuter att köra i tunneln mellan Danmark och Tyskland när den står klar 2021. Tunneln kommer att bli i det närmaste rak och för att inte göra färden enformig kommer det att installeras i tre stycken 1,5 kilometer långa ljusshower.
”För att ytterligare skärpa bilisternas vakenhet kommer det med hjälp av ljussättning att skapas flera färgade zoner under vägen genom tunneln”, skriver Femern A/S på sin hemsida. De färgade ljuszonerna kommer att vara 50 meter långa och upprepas tätare ju längre in i tunneln bilisterna kommer.
Bygget av tunneln beräknas starta nästa sommar och år 2021 ska tunneln vara klar att tas i drift. Byggkostnaden uppgår till 41 miljarder danska kronor räknat i 2008 års penningvärde. Ytterligare 43 miljarder investeras sedan i förbättrade järnvägs- och vägförbindelser i norra Tyskland, på Lolland, Falster och Själland. (News Øresund)
-
IT / mobiltelefoni12 månader sedanOtryggheten i fokus när IT-företagen lämnar Kista
-
Arbetsmarknad11 månader sedanE-handelsföretaget Boozt flyttar huvudkontoret från Malmö till Köpenhamn
-
Danmark12 månader sedanDansk magnat blir storägare i bolaget bakom svenska Fjällräven
-
Turism/kultur12 månader sedanMalmö får ett maraton – efter 39 års uppehåll
-
Danmark5 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Samhälle7 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark11 månader sedanNu kostar den danska kronan under 1,50
-
Forskning11 månader sedanRekordstor donation till Lunds universitets cancerforskning från stiftelse med koppling till Ingvar Kamprad och Ikea
