Samhälle
Intensivkurs i danska har öppnat för anmälan

Även i år arrangerar Centrum för Öresundsstudier (Cors) vid Lunds universitet en intensivkurs i danska som nu öppnat för anmälan. Kursen ges i Köpenhamn under sista veckan i juni och har både nybörjar- och fortsättningsnivå. Utöver det danska språket får deltagarna också lära sig mer om danskt kultur- och samhällsliv.
I första hand är danskkursen tänkt till universitetsanställda och studenter, men enligt Cors brukar det finnas några platser kvar för övriga intresserade.
Under pandemin låg kursen nere i två år, men återupptogs i fjol och då var intresset stort. (News Øresund)
-
Danmark4 månader sedan
Från och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Infrastruktur10 månader sedan
Nya tåg och ny operatör på gång för Skånetrafiken – som ständigt jobbar med punktligheten
-
Infrastruktur10 månader sedan
Klart hur en Öresundsmetro skulle ansluta till Malmö
-
Danmark11 månader sedan
400-åriga renässansbyggnaden Børsen i Köpenhamn brann ned till hälften – röster höjs för att bygga upp den igen
-
Norden9 månader sedan
Möjligt att betala med mobilen över Öresund när Vipps lanseras i Sverige i höst
-
IT / mobiltelefoni12 månader sedan
Mobilbetalningar blir möjliga före sommaren mellan Danmark, Norge och Finland
-
Samhälle11 månader sedan
Konjunkturen i Öresund: sysselsättningen stiger fortsatt i Danmark och inflationen i Sverige föll mer än väntat
-
Näringsliv7 månader sedan
Saab vill bygga nästa generations stridsflygplan