Energi
IAEA-chefen: Fullt möjligt att prototyper till små modulära kärnkraftsreaktorer finns på marknaden inom fem år
Inom fem år kommer vi att börja se prototyper till små modulära kärnkraftsreaktorer, SMR, på marknaden. Det säger Rafael Grossi, chefen för FN:s atomenergiorgan IAEA till SVT Nyheter. Svenska statliga Vattenfall bedömer att nya reaktorer i Sverige kommer att vara på plats tidigast 2030.
Vattenfall äger fem av Sveriges sex aktiva kärnkraftreaktorer och är en kandidat till att bygga Sveriges nästa kärnkraftverk.
– Vår bästa bedömning att vi kan ha byggt något tidigast i början av 2030-talet. Tittar man på byggnationsperioden för små modulära reaktorer så tar de kanske 3–4 år att bygga, säger Vattenfalls vd Anna Borg till DN.
SMR-prototyper tillgängliga redan inom fem år tror IAEA-chefen
Chefen för internationella atomenergiorganet IAEA tror att SMR-prototyper, det vill säga små modulära kärnkraftsreaktorer, kommer att finnas tillgängliga redan inom fem år.
– Det beror på vilka prototyper som utvecklas men jag tror att vi inom fem år kommer att se små modulära reaktorer på marknaden, säger han till SVT Nyheter under sitt Sverigebesök och fortsätter:
– Det finns ett stort internationellt intresse och ett antal projekt som slutförs nu, i USA, i Kanada, i Frankrike. Vi måste se dem på marknaden först, det är en tid kvar tills dess och tills man kan bestämma vilken typ av SMR man ska använda sig av.
Vattenfall bedriver förstudie om SMR
Regeringen och samarbetspartiet Sverigedemokraterna ska enligt Tidöavtalet verka för ny kärnkraft. Bland annat har ett förslag lagts för att ta bort taket för hur många reaktorer det kan finnas i Sverige.
Sedan förra sommaren arbetar Vattenfall med en förstudie om hur minst två SMR:er ska kunna byggas på Ringhals. Tidigare i somras sade energiminister Ebba Busch (KD) till Aftonbladet att det mest realistiska första steget för ny kärnkraft i Sverige vore att bygga två nya konventionella reaktorer på Ringhals.
(News Øresund)
Fakta:
SMR är en förkortning av small modular reactor (liten modulär reaktor) och är en ny typ av kärnreaktor. De är betydligt mindre (som högst 300 megawatt) än de reaktorer som finns i Sverige idag (ofta över 1 000 megawatt). Under SMR-begreppet finns olika typer av teknik. Några liknar konventionell kärnkraft men i mindre skala, andra är nya och oprövade tekniker.
Källa: DN
-
Danmark2 månader sedan
Från och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Infrastruktur8 månader sedan
Nya tåg och ny operatör på gång för Skånetrafiken – som ständigt jobbar med punktligheten
-
Danmark10 månader sedan
Danska regeringen bidrar med miljoner till stängningen av Pusher Street på Christiania – den 6 april börjar gatan grävas upp
-
Danmark12 månader sedan
Transparency International: Danmark alltjämt minst korrupta landet i världen – Sverige på sämsta placeringen sedan mätningarna startade
-
Arbetsmarknad11 månader sedan
Nytt danskt löneavtal ger en ram på 8,8 procent under två år för 200 000 statsanställda
-
Danmark12 månader sedan
Danska Nordic Waste har gått i konkurs och lämnar efter sig notan för miljöskandalen – och i Sverige åtalas Think Pink för grovt miljöbrott
-
Arbetsmarknad11 månader sedan
Fler svenskar omfattas av den danska expertskatten
-
Arbetsmarknad12 månader sedan
Riksdagen röstar om id-kontrollag den 15 februari – så förbereder sig transportörerna