Arbetsmarknad
Färre grisar och höga kostnader pressar slakterikoncernen Danish Crown – avskedar 500 medarbetare
Danska slakterijätten Danish Crowns kostnader är för höga i förhållande till intäkterna. Bolaget har därför beslutat att genomföra en stor uppsägningsrunda och avskedar sammanlagt 500 ut av 2 200 administrativa tjänster. Tillsammans med andra kostnadsbesparande åtgärder kommer justeringen att leda till en årlig kostnadsminskning på 500 miljoner danska kronor, skriver företaget i ett pressmeddelande.
Danish Crown har under de senaste åren genomfört flera större uppsägningar.
I april avskedades 1 200 personer när de stängde slakteriet i Ringsted, vilket enligt bolaget berodde på att antalet grisar som skickas till slakt i Danmark har minskat betydligt sedan 2021.
2023 avskedades 800 personer när slakteriet i Sæby stängdes samt ytterligare 150 medarbetare på grund av minskad export till marknader utanför Europa.
(News Øresund)
-
Danska valet 20267 månader sedanSkatt, pension och dricksvatten – de viktigaste danska valfrågorna
-
Danska valet 20268 månader sedanDanmark går till val den 24 mars
-
Danmark12 månader sedan”Inte längre realistiskt” att Fehmarn Bält-tunneln kan öppna 2029
-
Danska valet 20268 månader sedanMöt partierna i danska Folketinget
-
Danska valet 20268 månader sedanValforskare: så kan den nya danska regeringen se ut efter valet
-
Danmark12 månader sedanTrendbrott: Unga danska män röker och dricker mindre
-
Danmark11 månader sedanDanska kommun- och regionvalet: Bakslag för regeringen – starkt fram för både höger- och vänsterkanten
-
Danmark11 månader sedanJensens Bøfhus försvinner helt – konkurrent tar över danska restauranger
