Okategoriserade
Ett steg närmare en Öresundsmetro

Malmö stad och Köpenhamns kommun går vidare med planerna om en Öresundsmetro mellan de två städerna. Projektets så kallade tredje fas ska undersöka Öresundsmetrons sammankoppling till höghastighetståg, anläggningsteknik samt miljöeffekter.

Malmö och Köpenhamn fortsätter planeringen av en kommande Öresundsmetro mellan de båda städerna. Foto: News Øresund
– Det är glädjande att vi nu kan gå in i nästa fas i arbetet kring Öresundsmetron. Vi ser att stora infrastrukturprojekt såsom Fehmarn Bält-förbindelsen och Sverigeförhandlingen med höghastighetståg till Malmö kommer att påverka våra två städer, men även våra regioner och länder. Därför är det viktigt att se över kopplingarna över sundet och vidare ut i Europa. Här ser vi att Öresundsmetron har en central funktion att fylla eftersom den både kan avlasta och komplettera Öresundsbron, säger Katrin Stjernfeldt Jammeh (S), kommunstyrelsens ordförande i Malmö.
Möjligheten att bygga en Öresundsmetro mellan Köpenhamn och Malmö har utretts sedan januari 2012 med stöd från EU’s interregpengar. Bland annat har effekter för samhällsutvecklingen, sammankoppling till med Köpenhamns metro och finansieringsmöjligheter undersökts. Att bygga en Öresundsmetro kan enligt tidigare utredningar beräknas kosta mellan 20 och 26 miljarder danska kronor och resetiden mellan städerna kortas 15-20 minuter. Tredje fasen avslutas den 31 mars 2017. (News Øresund)
-
Samhälle31 mars, 2020
Corona i Danmark och Sverige: Detta har hänt
-
Samhälle14 juli, 2020
Utrikesdepartementet förlänger reseavrådan till Danmark fram till den 29 juli
-
Samhälle2 juli, 2020
Danmark öppnar gränsen för invånarna i Blekinge och Kronoberg – Skåne närmar sig gränsöppning
-
Infrastruktur23 januari, 2020
Tågvärden som blivit Öresundspendlarnas favorit
-
Samhälle21 maj, 2020
Sverige behandlas på samma sätt som övriga Norden och Tyskland när Danmark börjar öppna upp gränsen – affärsresor möjliga från måndag
-
Samhälle28 maj, 2020
5 100 bilar kom från besök i Sverige och 2 000 från Bornholm vid den danska köbildningen på Öresundsbron i söndags
-
Samhälle8 juli, 2020
Skåne klarar kravet på låg smittnivå – Danmark väntas ge besked om gränsöppning över Öresund under torsdagen
-
Norden29 maj, 2020
Svenskar upplever orättvisa när de stoppas medan finländarna får korsa gränsen