Samhälle
De svenska gränskontrollerna förlängs

Gränskontrollerna mot Danmark förlängs i ytterligare tre månader. Foto: News Øresund – Johan Wessman
De svenska gränskontrollerna kommer att förlängas i ytterligare tre månader då de löper ut den 11 februari. Statsminister Stefan Löfven (S) meddelade detta under onsdagen. Det rapporterar Sveriges Radio.
– Det är fortfarande ett oklart läge, dels har vi många oregistrerade människor i Tyskland, dels så ser vi att vi har en ökning av asylsökande vid den så kallade centrala medelhavsrutten, så vi har gjort en bedömning om att vi behöver ha det, säger Stefan Löfven till Ekot.
Gränskontrollerna utförs av polis vid gränsen mot Danmark och berör hamnarna i polisregion Syd och Väst samt Öresundsbron. De infördes sen höst 2015. (News Øresund)
-
Samhälle10 månader sedanSydsvenskan: ”Öresundsbron dyrast i världen att köra över”
-
Samhälle10 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark8 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark12 månader sedanNytt passagerarrekord för Köpenhamns flygplats i april – växer snabbare än Arlanda
-
Politik11 månader sedanDe svenska gränskontrollerna förlängs än en gång
-
Arbetsmarknad11 månader sedanPendlarserie: ”Ögonöppnande att se hur en annan arbetsmarknad funkar – vi är ofta kaxiga i Sverige”
-
Hållbarhet11 månader sedanBron 25 år: ”Gör vi bra saker flyttar naturen in”
-
Danmark11 månader sedanSvenska regeringen förbereder svensk-dansk utredning om ny fast förbindelse över Öresund
