Infrastruktur
Danskt sommarpaket med gratis färjetrafik även i år

Under sommaren kommer det att vara möjligt att resa gratis med färja mellan danska öar och hamnar samt mellan Ystad och Rønne under motsvarande en månads tid. Det kommer att vara upp till operatörerna att bestämma när, under perioden juli-september, det införs. Insatsen är en del av regeringens sommar- och näringslivspaket för att få igång dansk ekonomi.
Den danska regeringen har tillsammans med flera andra Folketingspartier kommit överens om ett sommar- och näringslivspaket med stöd till bland annat turism-, rese- och flygbranschen. Enligt Danmarks Radio rör det sig sammantaget om insatser för 1,6 miljarder danska kronor. Liksom förra året görs bland annat färjeturerna till danska öar gratis för fotgängare och cyklister under en månad och det så kallade rejsepasset som ger åtta dagars resor med all offentlig transport i Danmark för 399 danska kronor per vuxen införs. Gratisresorna på färjor gäller, enligt avtalstexten, mellan danska öar och danska hamnar samt mellan Rønne och Ystad mellan juli och september och det är operatören som beslutar när under perioden som gratisresorna ska införas. En del av biljetterna ska reserveras för de boende på öarna.
– Det var otroligt positivt att uppleva att så många danskar fick så stor glädje av sommarpaketet förra året. Många valde att segla till en av Danmarks många öar eller resa billigt runt i sommarlandet med kollektiv transport. Med detta års sommarpaket har vi tagit de stora framgångarna och gjort dem mer flexibla. Det hoppas jag får ett bra mottagande; både bland de många som vill tillbringa sin semester i Danmark och inte minst på de öar som nu får stor flexibilitet för att utforma färjeturen efter lokala förhållanden, säger Benny Engelbrecht (S), Danmarks transportminister, i ett pressmeddelande.
(News Øresund)
-
Danmark5 månader sedan
Från och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Infrastruktur11 månader sedan
Nya tåg och ny operatör på gång för Skånetrafiken – som ständigt jobbar med punktligheten
-
Infrastruktur11 månader sedan
Klart hur en Öresundsmetro skulle ansluta till Malmö
-
Norden10 månader sedan
Möjligt att betala med mobilen över Öresund när Vipps lanseras i Sverige i höst
-
Näringsliv8 månader sedan
Saab vill bygga nästa generations stridsflygplan
-
Näringsliv8 månader sedan
Brittiskt företag bygger lyxoutlet i skånska Löddeköpinge – konkurrerar med danska Ringsted Outlet
-
Samhälle12 månader sedan
Nu börjar visitationszoner efter dansk modell gälla i Sverige
-
Samhälle11 månader sedan
Danmark skriver ner befolkningsprognosen – väntas nå 6 miljoner invånare 2028