Arbetsmarknad
Danska lärare väntas godta uppgörelsen som hejdade storkonflikt


Majoriteten av de danska lärarna är missnöjda med det avtal som de nu får ta ställning till, men de flesta väntas ändå rösta ja till det. Foto: News Øresund – Johan Wessman
Vårens danska arbetsmarknadskonflikt ledde inte till något nytt arbetstidsavtal för de danska lärarna. Men trots att majoriteten av de 55 000 lärarna i Danmarks Lærerforening är missnöjda med förlikningen som de offentliga fackföreningarna ingick med arbetsgivarna väntas de rösta ja till avtalet. Det skriver Berlingske.
75 procent av lärarna är missnöjda med det avtal som den överordnade fackföreningen Lærernes Centralorganisation ingått med arbetsgivarna. Det visar en Gallup-undersökning på uppdrag av Berlingske. Men 51 procent kommer ändå att rösta ja till det och bara 19 procent nej, visar samma undersökning.
En möjlig faktor bakom lärarnas benägenhet att rösta ja till avtalet är själva tidpunkten. Om de skulle rösta nej kommer strejk och troligen lockout att bryta ut, men det blir då främst under sommarlovet. Då skulle effekterna av strejken inte bli så tydliga, förutom för arbetsgivarna som slapp betala ut lön till de strejkande/lockoutade.
Om de däremot röstar ja kommer en kommission att tillsättas med målet att ta fram lösningsförslag som ska ”skapa största möjliga kvalitet i undervisningen, understödja en bra arbetsmiljö och stärka det professionella kapitalet”.
Omröstningen pågår mellan den 25 maj och 3 juni. (News Øresund)
Läs mer:
– Lärarnas arbetstid fortfarande olöst i Danmark – helt annan fråga styr svenska avtalsrörelsen
– Nytt avtal underskrivet för 500 000 kommunalt anställda
-
Danmark5 månader sedan
Från och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Infrastruktur11 månader sedan
Nya tåg och ny operatör på gång för Skånetrafiken – som ständigt jobbar med punktligheten
-
Infrastruktur11 månader sedan
Klart hur en Öresundsmetro skulle ansluta till Malmö
-
Norden10 månader sedan
Möjligt att betala med mobilen över Öresund när Vipps lanseras i Sverige i höst
-
Näringsliv8 månader sedan
Saab vill bygga nästa generations stridsflygplan
-
Näringsliv8 månader sedan
Brittiskt företag bygger lyxoutlet i skånska Löddeköpinge – konkurrerar med danska Ringsted Outlet
-
Samhälle11 månader sedan
Danmark skriver ner befolkningsprognosen – väntas nå 6 miljoner invånare 2028
-
Politik7 månader sedan
Region Skånes politiker uppvaktar Danmarks regering för att få behålla samarbetet med danska regioner