Danmark
Danska auktionshuset Lauritz.com överväger börsnotering
Det danska auktionshuset Lauritz.com överväger att börsnotera verksamheten. Företaget uppger att de var världens första traditionella auktionshus som helt övergick till onlineauktioner 1999. Idag driver Lauritz.com Group 26 auktionshus i Danmark, Tyskland och Sverige, däribland Stockholms Auktionsverk och Helsingborgs Auktionsverk.
I ett pressmeddelande uppger Lauritz.com svenska grundare och ägare Bengt Sundström att företaget överväger ”en rad strategiska alternativ”, däribland en börsnotering. Verksamheten har vuxit snabbt såväl genom organisk tillväxt som genom företagsköp. Under 2014 uppgick Lauritz.com Groups omsättning på auktionerna till 1,3 miljarder svenska kronor. Det preliminära bokslutet för 2015 pekar på en vinstökning från 28 miljoner svenska kronor under 2014 till 52 miljoner under 2015. (News Øresund)
-
Danmark6 månader sedan
Från och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Danmark12 månader sedan
Danskt trepartsavtal om CO2-avgift för lantbruket klart – visar att 2030-målet för utsläppen nås
-
Näringsliv10 månader sedan
Saab vill bygga nästa generations stridsflygplan
-
Norden12 månader sedan
Möjligt att betala med mobilen över Öresund när Vipps lanseras i Sverige i höst
-
Näringsliv10 månader sedan
Brittiskt företag bygger lyxoutlet i skånska Löddeköpinge – konkurrerar med danska Ringsted Outlet
-
Danmark8 månader sedan
Utan invandring eller stigande fruktsamhet kommer antalet invånare i Danmark att minska kraftigt
-
Politik8 månader sedan
Region Skånes politiker uppvaktar Danmarks regering för att få behålla samarbetet med danska regioner
-
Danmark9 månader sedan
Danska logistikföretaget DSV köper DB Schenker och blir Danmarks näst största företag