Danmark
Dansk Folkeparti gör sitt bästa val någonsin


Dansk Folkeparti med toppkandidaten Morten Messerschmidt blev största danska parti i EU-valet med 26,7 procent av rösterna. Foto: News Øresund – Johan Wessman
Aldrig tidigare har Dansk Folkeparti fått så många röster som i det här EU-valet: 26,7 procent. Efter en valrörelse som till stor del handlat om EU-kritik och rädsla för välfärdsturism till Danmark kan partiet räkna med fyra mandat i Europaparlamentet.
Framgångarna gjorde Dansk Folkeparti till största danska parti i EU-valet.
– Det här är ett klart besked från befolkningen om att det finns problem med det sätt som EU fungerar på idag. Det här resultatet bör få den klara inrikespolitiska konsekvensen att de EU-positiva partierna helt enkelt slutar föra en EU-politik över huvudet på befolkningen, säger Dansk Folkepartis toppkandidat Morten Messerschmidt till Berlingske.
Personrösterna avgör vilka andra kandidater som följer honom till Bryssel. Enligt Berlingske vill Morten Messerschmidt gärna få med sig Anders Vistisen, som bland annat uttalat att EU-parlamentet bör läggas ner och att man bör införa ett stopp för muslimer till Danmark.
I Köpenhamnsregionen går Dansk Folkeparti inte riktigt lika bra som i landet i stort – partiet får 22,1 procent. I stället får Socialistisk Folkeparti och EU-positiva Radikale Venstre ett bättre resultat än i landet i stort. (News Øresund)
Resultatet i danska EU-valet
(mandat, ändring i förhållande till 2009 inom parentes)

Under Kristian Thulesen Dahls ledning har Dansk Folkeparti växt kraftigt. Framgångarna i EU-valet indikerar att det kan bli stora förändringar i dansk politik vid nästa Folketingsval som ska hållas senaste den 15 september 2015. Foto: News Øresund – Johan Wessman
Dansk Folkeparti: 4 (+2)
Socialdemokraterne: 3 (-1)
Venstre: 2 (-1)
Socialistisk Folkeparti: 1 (-1)
Konservative: 1 (-)
Folkebevægelsen mod EU: 1 (-)
Radikale (socialliberalt): 1 (+1)
Liberal Alliance: 0 (-)
-
Danmark6 månader sedan
Från och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Infrastruktur12 månader sedan
Nya tåg och ny operatör på gång för Skånetrafiken – som ständigt jobbar med punktligheten
-
Danmark11 månader sedan
Danskt trepartsavtal om CO2-avgift för lantbruket klart – visar att 2030-målet för utsläppen nås
-
Infrastruktur11 månader sedan
Klart hur en Öresundsmetro skulle ansluta till Malmö
-
Norden11 månader sedan
Möjligt att betala med mobilen över Öresund när Vipps lanseras i Sverige i höst
-
Näringsliv9 månader sedan
Saab vill bygga nästa generations stridsflygplan
-
Näringsliv9 månader sedan
Brittiskt företag bygger lyxoutlet i skånska Löddeköpinge – konkurrerar med danska Ringsted Outlet
-
Samhälle12 månader sedan
Danmark skriver ner befolkningsprognosen – väntas nå 6 miljoner invånare 2028