Sverige
Tv-serien Bron som utställning i Malmö
En utställning om den populära dansk-svenska tv-serien Bron öppnade på Malmö Museer i tisdags i samband med att säsong tre av tv-serien premiärvisade på Malmö Live. På utställningen visas rekvisita, kläder och fotografier från tv-serien samt kartor över inspelningsplatser.
Bron är en av de mest framgångsrika serierna i svensk tv-historia. Hösten 2013 hade serien 1,3 miljoner tittare. Därefter har den sålts till 160 länder vilket är rekord för en svensk tv-serie.
Utställningen ”Ett Malmö som inte finns” är öppen fram till september nästa år i Teknikens och Sjöfartens hus. (News Øresund)
-
Samhälle12 månader sedanSydsvenskan: ”Öresundsbron dyrast i världen att köra över”
-
Samhälle11 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark9 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark12 månader sedanSvenska regeringen förbereder svensk-dansk utredning om ny fast förbindelse över Öresund
-
Danmark9 månader sedanTyska järnvägsanslutningen till kommande Fehmarn Bält-tunneln minst tre år försenad
-
Infrastruktur12 månader sedanKris för utbyggnaden av Stockholms tunnelbana – fyra miljarder saknas
-
Arbetsmarknad12 månader sedanUber förvärvar stort danskt taxibolag
-
Infrastruktur12 månader sedanNy rapport: Så ska Arlandas konkurrenskraft stärkas
