Danmark
Allsången lever på Folkemødet
ALLINGE. Med Højskolesangboken i högsta hugg fyllde mestadels ungdomar Bornholms folkhögskolas tält klockan nio på morgonen. Det var en av flera organisationer som inledde sina aktiviteter på fredagsmorgonen med allsång – fællessang.
Samtidigt som Bornholms folkhögskola hade fullt på sitt arrangemang kämpade Engineer the Future (en organisation för danska ingenjörsutbildningar) för att få de tio personer som sökt sig dit att höras. Det är inte konstigt att sångarna inte räcker till alla. Den som ville ta ton på fredagsmorgonen kunde göra det på sex olika platser. Det var allt från energisk allsång för framtidens energi till Akademikerna som bjöd in till att sjunga upp solen.

Enginer the future hade svårare att locka folk till sitt sångtillfälle ”morgenstund har tech i mund”. Foto: News Øresund
Fællessangen har en lång historia i Danmark och blev betydelsefull som en samlande kraft under andra världskrigets tyska ockupation. Också Folkemødet har som tradition att inledas med fællessang.
(News Øresund)
-
Samhälle12 månader sedanSydsvenskan: ”Öresundsbron dyrast i världen att köra över”
-
Samhälle11 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark9 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark10 månader sedanTyska järnvägsanslutningen till kommande Fehmarn Bält-tunneln minst tre år försenad
-
Infrastruktur12 månader sedanKris för utbyggnaden av Stockholms tunnelbana – fyra miljarder saknas
-
Arbetsmarknad12 månader sedanUber förvärvar stort danskt taxibolag
-
Infrastruktur12 månader sedanNy rapport: Så ska Arlandas konkurrenskraft stärkas
-
Samhälle12 månader sedanLund lockar allt fler utländska studenter
