Arbetsmarknad
Uber förvärvar stort danskt taxibolag
Det danska taxibolaget Dantaxi har förvärvats av Uber. Det skriver Dantaxi i ett pressmeddelande. Private equity-fonden Triton, som förvärvade det danska taxibolaget 2018, säljer det nu till den amerikanska körtjänsten. Affären innebär att 3 500 förare i 75 kommuner i Danmark kommer att överföras till Uber.
Uber har varit en kontroversiell aktör i Danmark i flera år. År 2014 försökte Uber etablera sig i landet första gången, men tvingades stänga verksamheten 2017 sedan en ny taxilag trätt i kraft. Under den tiden hade tjänsten bland annat anklagats för social dumpning och dåliga anställningsvillkor.
År 2015 slog Högsta domstolen fast att Ubers förare körde olagligt eftersom de saknade taxilicens, vilket är ett lagkrav. Uber försvarade sig med att de var en ”samordningstjänst” och att de därför kunde köra utan taxilicens, men Uber förlorade målet och det slutade med stora böter för både bolaget och förarna.
Tidigare i år återvände Uber till den danska marknaden, men då i form av ett samarbete med det Köpenhamnsbaserade taxibolaget Drivr, enligt Ritzau. Fackförbundet 3F, som då kritiserade Uber, ser nu fram emot ”en god dialog och ett gott samarbete”, säger Jørn Hedengran, förhandlingssekreterare på 3F Transport Group, till DR.
– Vi välkomnar alla operatörer som följer danska regler och lagar, fortsätter han.
Även branschorganisationen Danish Passenger Transport välkomnar Ubers återkomst till Danmark.
– Vi ser det som en utveckling av marknaden, och kunderna kommer att uppleva det som en ännu bättre service att Ubers app nu blir ett alternativ på fler ställen, säger Trine Wollenberg, biträdande direktör för Danish Passenger Transport, till DR.
Med förvärvet av Dantaxi kommer danskar över hela landet att kunna använda Uber-appen ”under de följande veckorna och månaderna”, som Dantaxi skriver i pressmeddelandet. Det är för närvarande okänt vad förvärvet av taxibolaget kommer att kosta Uber.
(News Øresund)
-
Samhälle11 månader sedanSydsvenskan: ”Öresundsbron dyrast i världen att köra över”
-
Samhälle10 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark8 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark12 månader sedanNytt passagerarrekord för Köpenhamns flygplats i april – växer snabbare än Arlanda
-
Politik12 månader sedanDe svenska gränskontrollerna förlängs än en gång
-
Arbetsmarknad12 månader sedanPendlarserie: ”Ögonöppnande att se hur en annan arbetsmarknad funkar – vi är ofta kaxiga i Sverige”
-
Hållbarhet12 månader sedanBron 25 år: ”Gör vi bra saker flyttar naturen in”
-
Danmark11 månader sedanSvenska regeringen förbereder svensk-dansk utredning om ny fast förbindelse över Öresund
