Energi
Volvo och Eolus Vind har tecknat en avsiktsförklaring kring havsbaserad vindkraftpark utanför Göteborg
Volvo Cars köper in sig i den planerade havsbaserade vindkraftparken Västvind utanför Göteborg. Det meddelar huvudägaren Eolus Vind och fordonstillverkaren i ett gemensamt pressmeddelande. Avsiktsförklaringen går ut på att Volvo köper el direkt från vindkraftsparken till sina verksamheter på Hisingen i Göteborg, bland annat för att driva den kommande batterifabriken som byggs tillsammans med Northvolt genom det samägda bolaget Novo Energy. Det framgår inga uppgifter om kontraktssumma från pressmeddelandet.
– Världen står inför en massiv utmaning i och med klimatkrisen. Volvo Cars har en målsättning om att 2030 endast sälja helt elektriska bilar. Vi arbetar hårt för att minska koldioxidavtrycket från bilens hela livscykel inklusive den el som används för att tillverka bilarna och deras batterier. Genom att satsa på el från havsbaserad vindkraft utanför Hisingen vill vi säkra våra möjligheter att få närproducerad, förnybar el till en rimlig kostnad, säger Johan Lannering, chef för strategiska samarbeten på Volvo Cars, i pressmeddelandet.
Västvind vindkraftspark planeras att stå klar 2029 och få en installerad effekt om 1 000 MW med potential att producera 4-4,5 TWh förnybar el per år. Det motsvarar dagens el- och effektbehov för hela Göteborg. Tillståndsansökan och miljökonsekvensbeskrivning lämnades in till Mark- och miljödomstolen och regeringen under juli 2023. (News Øresund)
-
Danmark10 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark10 månader sedanTyska järnvägsanslutningen till kommande Fehmarn Bält-tunneln minst tre år försenad
-
Samhälle12 månader sedanReserekord när Öresundstågen växt från Köpenhamn-Malmöpendel till att omfatta hela södra Sverige – siktar på 250-procentig ökning till 2050
-
Danmark8 månader sedan”Inte längre realistiskt” att Fehmarn Bält-tunneln kan öppna 2029
-
Danska valet 20264 månader sedanDanmark går till val den 24 mars
-
Samhälle12 månader sedanJacob Wallenberg om Öresundsregionen: ”Europas mest spännande region”
-
Samhälle9 månader sedanRegion Skåne ger klartecken för upphandling av nya Öresundståg – nu behöver övriga fem regioner fatta motsvarande beslut
-
Danska valet 20263 månader sedanSkatt, pension och dricksvatten – de viktigaste danska valfrågorna
