Kultur
Konstmässa i Köpenhamn vill ge ingång till den nordiska konstvärlden
37 inbjudna nordiska gallerier ställer i helgen ut verk av omkring hundra nordiska konstnärer på konsthallen Charlottenborg i Köpenhamn. Den årliga mässan Chart art fair som i år pågår den 24-27 augusti lockar samlare, museer, kuratorer och konstinstitutioner från hela världen, skriver Dagens Industri. I fjol var omkring 40 procent av de 22 000 mässbesökarna internationella.
– Vi vill locka konstälskare och nyfikna i alla åldrar. Vår vision från början har varit att fungera som en entrédörr till den nordiska konstvärlden och samtidigt göra den tillgänglig för som många som möjligt. Den visionen ligger fast, säger konstmässans chef Julie Quottrup till tidningen.
Nytt för i år är ett samarbete med Tivoli, där besökarna under den kommande månaden kan hitta 15 konstinstallationer – från skulpturer till konceptkonst – bland karuseller och restauranger. (News Øresund)
Fakta: Fler nordiska kulturevenemang
24-26 augusti: Just nu pågår Kulturmødet i Mors, en årlig konferens/festival om kultur på en ö i norra Jylland. Kulturmødet har ett omfattande nordiskt program, stöttat av A.P.Møller-fonden.
15-16 september: Nord – Nordisk Litteraturfestival, en årlig litteraturfestival som arrangeras i Helsingör. I år är ett stort tema kvinnliga författare som gjort avtryck i litteraturhistorien.
6-8 augusti: I början av augusti hölls Nordiska dagar på Drakamöllan, ett möte mellan tidigare deltagare i stipendieverksamheten Drakamöllan Nordiskt Forum på Österlen för att skapa ett nätverk och diskutera framtida nordiska projekt.
-
Danmark11 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark11 månader sedanTyska järnvägsanslutningen till kommande Fehmarn Bält-tunneln minst tre år försenad
-
Danska valet 20265 månader sedanDanmark går till val den 24 mars
-
Danmark9 månader sedan”Inte längre realistiskt” att Fehmarn Bält-tunneln kan öppna 2029
-
Danska valet 20264 månader sedanSkatt, pension och dricksvatten – de viktigaste danska valfrågorna
-
Samhälle10 månader sedanRegion Skåne ger klartecken för upphandling av nya Öresundståg – nu behöver övriga fem regioner fatta motsvarande beslut
-
Danmark10 månader sedanUtredning klar av åtta nya möjliga Metrolinjer i Köpenhamn och över Öresund till 2070
-
Danmark10 månader sedanSocialdemokratiet och Venstre vill se fler p-platser i Köpenhamn
