Samhälle
Stadsmissionen öppnar Skånes första sociala matbutik
I oktober öppnar en matbutik under namnet Matmissionen på köpcentret Mobilia i Malmö. I butiken ska mat säljas som annars hade gått till spillo och varorna ska säljas till kraftigt reducerade priser. Butiken kommer till en början endast att vara öppen för personer som lever i social utsatthet och som har registrerat sig som medlemmar till Matmissionen. Butiken är den första i sitt slag i Skåne, men Stadsmissionen driver redan liknande butiker i Stockholm och Göteborg.
– Alla människor ska ha råd att äta ordentlig mat. Det här är vårt bidrag för att minska matsvinn samtidigt som vi bidrar till långsiktigt och hållbart stöd till fler människor i utsatthet, säger Alireza Mobasheri, områdeschef sociala företag på Skåne Stadsmission, i ett pressmeddelande.
Matmissionen bedrivs i samarbete mellan välgörenhetsorganisationen Skåne Stadsmission, matvarukedjan Willys och Kavlifonden. (News Øresund)
-
Danska valet 20267 månader sedanSkatt, pension och dricksvatten – de viktigaste danska valfrågorna
-
Danska valet 20268 månader sedanDanmark går till val den 24 mars
-
Danmark12 månader sedan”Inte längre realistiskt” att Fehmarn Bält-tunneln kan öppna 2029
-
Danska valet 20268 månader sedanMöt partierna i danska Folketinget
-
Danska valet 20268 månader sedanValforskare: så kan den nya danska regeringen se ut efter valet
-
Danmark12 månader sedanTrendbrott: Unga danska män röker och dricker mindre
-
Danmark11 månader sedanDanska kommun- och regionvalet: Bakslag för regeringen – starkt fram för både höger- och vänsterkanten
-
Danmark11 månader sedanJensens Bøfhus försvinner helt – konkurrent tar över danska restauranger
