Samhälle
Samuel Larsson blir ny korrespondent i Danmark
David Rasmusson efterträds av Samuel Larsson som blir ny korrespondent för Sveriges Radio i Danmark. Samuel Larsson kommer närmast från tjänsten som dagproducent på P4 Kristianstad och har tidigare bland annat varit korrespondent i Afrika under tre år och korrespondent i Danmark mellan 2015 och 2017.
– Jag är väldigt glad att ha fått förtroendet att bevaka Danmark igen. Det är spännande att skildra ett land som är så väldigt likt Sverige men samtidigt så olikt. Jag hoppas att rapporteringen ska ge lyssnarna nästan lika mycket tankar om Sverige som om Danmark, säger Samuel Larsson, i ett pressmeddelande.
Han tillträder tjänsten den 1 september och ska bevaka Öresundsregionen, Danmark, Färöarna, Grönland och Sydsverige. (News Øresund)
Läs mer: Gränser i fokus när Sveriges Radios Danmarkskorrespondent summerar fyra år på posten
-
Samhälle12 månader sedanSydsvenskan: ”Öresundsbron dyrast i världen att köra över”
-
Samhälle12 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark9 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark10 månader sedanTyska järnvägsanslutningen till kommande Fehmarn Bält-tunneln minst tre år försenad
-
Infrastruktur12 månader sedanKris för utbyggnaden av Stockholms tunnelbana – fyra miljarder saknas
-
Samhälle11 månader sedanReserekord när Öresundstågen växt från Köpenhamn-Malmöpendel till att omfatta hela södra Sverige – siktar på 250-procentig ökning till 2050
-
Arbetsmarknad12 månader sedanNytt stort projekt om ungas Öresundspendling får stöd av EU-programmet Interreg ÖKS
-
Okategoriserade12 månader sedanEnhedslistens partiledare vill städa upp i det danska försvaret
