Norden
Mindre reklamintäkter men fler digitala prenumeranter för nordiska medier under corona
Reklamintäkterna för nyhetsmedierna i Norden har minskat kraftigt under coronapandemin, men samtidigt har intresset för nyheterna och att teckna digitala prenumerationer ökat markant. Det visar rapporten ”Covid-19 och de nordiska nyhetsmedierna”, som utarbetats av Nordicom vid Göteborgs universitet på uppdrag av Nordiska ministerrådet.
Sedan starten av pandemin förra våren har intresset för nyheter och förtroendet för nyhetsmedierna ökat tydligt. Det har lett till att fler valt att teckna digitala prenumerationer eller på annat sätt betala för digitalt innehåll, konstateras i rapporten, som bygger på information och statistik från samtliga nordiska länder. Public service har ökat mest, men även de kommersiella nyhetsmedierna har stärkt sin position.
Samtidigt har trenden med att reklamintäkterna minskat för nyhetsmedierna förstärkts under året som gått. Allra tydligast märks det för de tryckta nyhetsmedierna, där annonsintäkterna i Norden minskade med cirka 25 procent under 2020 jämfört med föregående år. Rapportförfattarna skriver att detta troligen är en permanent nedgång – reklamintäkterna till nyhetsmedier lär inte komma tillbaka utan går i allt högre grad till globala företag som Google och Facebook.
Under pandemin har de nordiska länderna betalat ut stora summor i stöd till nyhetsmedier, framför allt i Sverige och Danmark. Situationen skiljer sig dock tydligt mellan länderna och stöden ligger framför allt i Finland på en mycket lägre nivå.
En trolig följd av utvecklingen under coronapandemin är att stora medieföretag klarar sig ganska bra medan mindre nyhetsmedier får det svårare, skriver författarna till rapporten. Medier som är helt beroende av annonsintäkter kan också vänta sig en tuffare framtid. Men än så länge märks inga större effekter i form av nedlagda tidningar eller andra nyhetsmedier, konstateras i rapporten. De medier som trots allt lagts ner har framför allt varit mindre och ekonomiskt svagare, skriver författarna. (News Øresund)
-
Samhälle11 månader sedanSydsvenskan: ”Öresundsbron dyrast i världen att köra över”
-
Samhälle11 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark9 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark12 månader sedanSvenska regeringen förbereder svensk-dansk utredning om ny fast förbindelse över Öresund
-
Danmark9 månader sedanTyska järnvägsanslutningen till kommande Fehmarn Bält-tunneln minst tre år försenad
-
Infrastruktur12 månader sedanKris för utbyggnaden av Stockholms tunnelbana – fyra miljarder saknas
-
Arbetsmarknad12 månader sedanUber förvärvar stort danskt taxibolag
-
Infrastruktur12 månader sedanNy rapport: Så ska Arlandas konkurrenskraft stärkas


