Turism/kultur
Den som planerar att besöka Tivoli i vinter behöver boka tid via hemsidan
Nöjesfältet Tivoli i Köpenhamn inför ett bokningssystem för gäster som vill besöka parken under jularrangemangen. Vakter kommer dessutom att säkra att avstånd hålls mellan besökarna vid ingången, meddelar bolaget.
Den danska nöjesparken Tivoli meddelar att de inför ett nytt tidsbokningssystem som innebär att gästerna som vill besöka jularrangemangen som genomförs den 13 november till 3 januari ska boka tid på förhand.
– Vi kan vara många i Tivoli, om vi bara inte kommer samtidigt. Därför inför vi nu ett bokningssystem där gästerna på förhand kan beställa tid. Vi tar ansvar för utrymmena och trottoarerna framför ingångarna med bistånd från ett vaktbolag som guidar gästerna längs de enkelriktade vägarna till ingången. Samtidigt har vi placerat ut flera utomhusupplevelser i hela parken. Vi uppmanar gästerna att titta på våra gästprognoser på tivoli.dk när de planerar sitt besök. Vi tvekar inte att stänga ingångarna om vi uppfattar att det är nödvändigt för att undvika trängsel, men målet är att vi det inte ska bli nödvändigt med det nya bokningssystemet, säger Susanne Mørch Koch, vd Tivoli, i en kommentar.
Årets jultema i Tivoli är ”Hjerternes Fest”. (News Øresund)
-
Danmark10 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark10 månader sedanTyska järnvägsanslutningen till kommande Fehmarn Bält-tunneln minst tre år försenad
-
Samhälle12 månader sedanReserekord när Öresundstågen växt från Köpenhamn-Malmöpendel till att omfatta hela södra Sverige – siktar på 250-procentig ökning till 2050
-
Danmark8 månader sedan”Inte längre realistiskt” att Fehmarn Bält-tunneln kan öppna 2029
-
Danska valet 20264 månader sedanDanmark går till val den 24 mars
-
Samhälle9 månader sedanRegion Skåne ger klartecken för upphandling av nya Öresundståg – nu behöver övriga fem regioner fatta motsvarande beslut
-
Danmark9 månader sedanUtredning klar av åtta nya möjliga Metrolinjer i Köpenhamn och över Öresund till 2070
-
Danska valet 20264 månader sedanSkatt, pension och dricksvatten – de viktigaste danska valfrågorna
