Okategoriserade
Kraftig ökning av antalet utländska turister i Öresundsregionen

Antalet övernattande turister ökade i hela Öresundsregionen under första halvåret i år. På danska sidan sundet låg ökningen på 7,2 procent. Foto: News Øresund
De utländska besökarna till Skåne och Östdanmark ökade med mer än tio procent under första halvåret i år. Det bidrog till att antalet turistövernattningar ökade rejält i hela regionen.
Åtta procent fler valde att övernatta på hotell i Malmö under första halvåret i år jämfört med samma period i fjol. Motsvarande ökning i Östdanmark var 7,2 procent. Mest ökade alltså antalet utländska turister, bland annat på grund av de stora evenemang som anordnats i båda länderna. I Malmö gick ishockey-VM för juniorer av stapeln i januari och i Köpenhamn hölls Eurovision Song Contest i maj.
– De evenemang som lockar folk från andra länder påverkar de här siffrorna, säger Pia Jönsson Rajgård, vd för Tourism in Skåne, till News Øresund.
Men hon vill också lyfta fram fler orsaker till antalet turister till Skåne ökat.
– Vi har nästan dubblat våra satsningar på den utländska marknaden, vi har haft fördelen av bra väder och under en period hade vi en valutasituation som gjorde att det var ganska intressant att åka till Sverige, säger Pia Jönsson Rajgård.
Relativt sett steg antalet utländska turister något mer i Skåne än på Själland och övriga östra Danmark, men tendenserna är desamma på båda sidor sundet, visar Tourism in Skånes och Danmarks statistiks tal över antalet övernattningar på hotell och semesteranläggningar. (News Øresund – Anna Palmehag)
Fakta: Gästnätter i Skåne
(gäller hotellövernattningar under januari-juni 2014)
Totalt antal: 2 010 578
Ökning sedan samma period i fjol: 8 procent
Ökning av antalet svenska turister: 6,6 procent
Ökning av antalet utländska turister: 13,3 procent
Källa: Tourism in Skåne
Gästnätter i Östdanmark
(gäller övernattningar på hotell med fler än 40 bäddar samt semesteranläggningar under januari-juni 2014)
Totalt antal: 4 089 425
Ökning sedan samma period i fjol: 7,2 procent
Ökning av antalet danska turister: 3,8 procent
Ökning av antalet utländska turister: 10,1 procent
Källa: Danmarks statistik
-
Samhälle11 månader sedanSydsvenskan: ”Öresundsbron dyrast i världen att köra över”
-
Samhälle10 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark8 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark12 månader sedanNytt passagerarrekord för Köpenhamns flygplats i april – växer snabbare än Arlanda
-
Politik12 månader sedanDe svenska gränskontrollerna förlängs än en gång
-
Arbetsmarknad12 månader sedanPendlarserie: ”Ögonöppnande att se hur en annan arbetsmarknad funkar – vi är ofta kaxiga i Sverige”
-
Hållbarhet12 månader sedanBron 25 år: ”Gör vi bra saker flyttar naturen in”
-
Danmark11 månader sedanSvenska regeringen förbereder svensk-dansk utredning om ny fast förbindelse över Öresund
