Arbetsmarknad
Ny Facebook-grupp sätter fokus på gränshinder för Öresundspendlare
Pia Jacobsen har startat Facebookgruppen ”Øresundspendler – I klemme mellem 2 lande”, som en reaktion på att hon själv som pendlare bland annat fått problem med socialförsäkringen och förlorat sin danska rösträtt. Hon hoppas att gruppens medlemmar ska kunna hjälpa varandra att hantera gränshinder och andra problem, samt lyfta dem till politiker och media. Efter mindre än en vecka har gruppen över 300 medlemmar.
Osäkerhet kring den framtida pensionen, svårigheter att få banklån när inkomsten kommer från ett annat land, att pendlare som bor i Danmark stängs ute från digitala tjänster i Sverige, och att pendlare som missförstått eller inte känt till vissa regler fått stora summor i restskatt eller i form av andra betalningskrav. Många är de problemställningar som lyfts i den nystartade Facebookgruppen. En stor del av dem är kända gränshinder mellan Danmark och Sverige, men inte nödvändigtvis för dem som råkar ut för dem.
För Pia Jacobsen var det just frustrationen över de ständiga svårigheterna som fick henne att skapa gruppen.
– Jag har pendlat i 23 år mellan Danmark och Sverige och stött på det ena problemet efter det andra. Jag har själv hamnat i en riktigt svår situation när det gäller socialförsäkringen. Dessutom har jag irriterat mig i många år på att man inte får rösta i Danmark när man bor i Sverige, fast man är dansk medborgare. Man får betala skatt men inte vara med och bestämma. Nu har jag fått dubbelt medborgarskap, så jag kan rösta igen, i Sverige. Jag tycker också att en konstig regel utan proportioner är att du betalar till dansk a-kassa när du arbetar i Danmark, men om du blir arbetslös hamnar du i svensk a-kassa och får den låga ersättningen som är i Sverige, säger hon.
Målet med att samla personer i en grupp är enligt henne att pendlarna ska kunna stötta varandra och tipsa om strategier för att hantera de problem som uppstår.
– Kanske kan vi också få vissa saker förändrade. Jag hoppas att någon kan se det absurda i det här systemet, säger hon.
Ytterligare ett syfte är att ge människor en möjlighet att få berätta om vad de råkat ut för och på så vis rensa luften.
– Jag tror att många är sura för att de har kommit kläm. Det gör ont med så många utmaningar utöver allt man har i vardagen, säger Pia Jacobsen.
Hon hoppas att gruppen kan bidra till att den här typen av gränsfrågor åter kommer i ljuset.
– Nu har det varit mycket fokus på gränskontrollerna, och de utgör ett problem i sig. Men det finns också många andra problem som vi skulle behöva prata om, säger hon.
News Øresund – Anna Palmehag
Fakta: Enligt den senast tillgängliga statistiken från 2015 pendlar 18 600 personer, inklusive övriga inkomsttagare, mellan Sverige och Danmark. Källa: Ørestat
-
Samhälle10 månader sedanSydsvenskan: ”Öresundsbron dyrast i världen att köra över”
-
Samhälle10 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark8 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark12 månader sedanNytt passagerarrekord för Köpenhamns flygplats i april – växer snabbare än Arlanda
-
Politik11 månader sedanDe svenska gränskontrollerna förlängs än en gång
-
Arbetsmarknad11 månader sedanPendlarserie: ”Ögonöppnande att se hur en annan arbetsmarknad funkar – vi är ofta kaxiga i Sverige”
-
Hållbarhet11 månader sedanBron 25 år: ”Gör vi bra saker flyttar naturen in”
-
Danmark11 månader sedanSvenska regeringen förbereder svensk-dansk utredning om ny fast förbindelse över Öresund
