Danmark
Danmark på väg mot nationellt it-system för vården

Danmark är för litet för att ha flera olika it-system i sjukvården menar statsminister Lars Løkke Rasmussen. Foto: News Øresund
I samband med att danska regeringen presenterade sin vårdreform svarade statsminister Lars Løkke Rasmussen (V) att landet är för litet för att ha flera olika it-system för patientjournaliser runt om i landet. Enligt Berlingske vill de borgerliga regeringpartierna nu slopa Sundhedsplatformen, det it-system som används av Region Själland och Region Hovedstaden.
Danmark har i dag två it-system för patientjournalser. Region Själland och Region Hovedstaden har satsat på Sundhedsplatformen som fått mycket kritik för problem under uppstarten. Region Midtjylland, Region Syddanmark och Region Nordjylland har istället satsat på Systematics EPJ-system som fram till 2021 ska börja användas i de tre regionerna. Det är det sistnämnda systemet som den danska regeringen nu uppges vilja satsa på uppger politiker. (News Øresund)
-
Samhälle11 månader sedanSydsvenskan: ”Öresundsbron dyrast i världen att köra över”
-
Samhälle10 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark8 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark12 månader sedanNytt passagerarrekord för Köpenhamns flygplats i april – växer snabbare än Arlanda
-
Politik12 månader sedanDe svenska gränskontrollerna förlängs än en gång
-
Arbetsmarknad12 månader sedanPendlarserie: ”Ögonöppnande att se hur en annan arbetsmarknad funkar – vi är ofta kaxiga i Sverige”
-
Hållbarhet12 månader sedanBron 25 år: ”Gör vi bra saker flyttar naturen in”
-
Danmark11 månader sedanSvenska regeringen förbereder svensk-dansk utredning om ny fast förbindelse över Öresund
