Danmark
Tyska ambulanser och brandbilar får användas vid olyckor på Jylland

Dansk- och tysk räddningstjänst ska samarbeta över gränsen. Foto: Flickr – Rolf Larsen (CC BY 2.0)
Ett nytt treårigt beredskapsavtal mellan Danmark och Tyskland gör att i framtiden ska den närmaste brandbilen eller ambulansen sändas ut till en olycka. Det innebär att tysk räddningstjänst får rätt att agera på Jylland. Det uppger Danmarks Radio Syd.
Det treåriga beredskapsavtalet får ett EU-stöd på 2.7 miljoner danska kronor med målet att förbättra räddningstjänsten i gränsregionen mellan Tyskland och Danmark. Avsikten är att den närmaste brandbilen eller ambulansen ska kallas in oavsett om den är från det egna landet eller grannlandet.
– Allt som kommer gränslandet till godo i form av en bättre beredskap för medborgarna kan vi bara vara glada över, säger H.P. Geil,borgmästare i Haderslev och ordförande för Brand och Redning Sönderjyllands Beredskapskommissionen, till Danmarks Radio.
Han är övertygad om att problem med vem som har kommandot, vilket språk som ska användas och vilka regler som ska följas kommer att lösas. (News Øresund)
-
Danska valet 20266 månader sedanSkatt, pension och dricksvatten – de viktigaste danska valfrågorna
-
Danska valet 20266 månader sedanDanmark går till val den 24 mars
-
Danmark10 månader sedan”Inte längre realistiskt” att Fehmarn Bält-tunneln kan öppna 2029
-
Samhälle11 månader sedanRegion Skåne ger klartecken för upphandling av nya Öresundståg – nu behöver övriga fem regioner fatta motsvarande beslut
-
Danmark12 månader sedanUtredning klar av åtta nya möjliga Metrolinjer i Köpenhamn och över Öresund till 2070
-
Danmark12 månader sedanSocialdemokratiet och Venstre vill se fler p-platser i Köpenhamn
-
Danmark12 månader sedanDanska präster kan tänka sig att riva 200 kyrkor
-
Samhälle12 månader sedanPeter Danielsson blir ny landshövding i Skåne
