Danmark
Reformationen förde Danmark och Sverige åt skilda håll


Roskilde stift är initiativtagare och en av arrangörerna till konferensen, som hålls eftersom det i år är 500 år sedan reformationen inleddes. Foto: Esther Westerveld / Flickr (CC BY 2.0)
I och med reformationen tog den danska staten total kontroll över kyrkan, medan den svenska kyrkan förblev mer självständig. Vad skillnaden inneburit är en av de frågor som ska belysas vid en svensk-dansk konferens, som anordnas i Roskilde, i morgon fredag.
Lisbet Christoffersen, professor i religion, rätt och samhälle vid Roskilde Universitet, illustrerar skillnaderna mellan kyrkans roll i de båda länderna med en målning i Uppsala domkyrka, som föreställer Gustav Vasa och kyrkans man Olaus Petri i samtal om hur reformationen skulle genomföras.
– I Danmark skulle motsvarande tavla föreställa den danska kungen Kristian III som fängslar biskoparna och säger att ”ni kommer inte ut förrän ni har accepterat reformationen”. I Sverige handlade övergången mer om en förhandling, säger hon till News Øresund.
En följd av de båda ländernas skilda hantering av reformationen är att systemet med en ärkebiskop levt kvar i Sverige, medan de danska biskoparna lyder under staten. I Sverige skildes också Svenska kyrkan från staten vid millennieskiftet, medan den danska staten fortfarande styr över Folkekirken.
Endagskonferensen arrangeras av stiften och universiteten i Roskilde och Lund med anledning av att det i år är 500 år sedan reformationen inleddes. Ytterligare ett ämne som kommer att lyftas fram är de – i Norden – mindre religionernas plats och roll i samhället, inte minst katolicismen. Dessutom sätter man ljuset på de roller som den danska folkhögskolegrundaren och psalmdiktaren N.F.S. Grundtvig samt den svenska ärkebiskopen Nathan Söderblom spelat.
– Grundtvig var delaktig i att bygga upp en nationell identitet där kyrka och nationalstat tänktes samman. Nathan Söderblom hjälpte i stället till med att öppna upp Sverige mot världen, säger Lisbet Christoffersen.
(News Øresund – Anna Palmehag)
-
Danmark5 månader sedan
Från och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Infrastruktur11 månader sedan
Nya tåg och ny operatör på gång för Skånetrafiken – som ständigt jobbar med punktligheten
-
Infrastruktur11 månader sedan
Klart hur en Öresundsmetro skulle ansluta till Malmö
-
Norden10 månader sedan
Möjligt att betala med mobilen över Öresund när Vipps lanseras i Sverige i höst
-
Näringsliv8 månader sedan
Saab vill bygga nästa generations stridsflygplan
-
Näringsliv8 månader sedan
Brittiskt företag bygger lyxoutlet i skånska Löddeköpinge – konkurrerar med danska Ringsted Outlet
-
Samhälle12 månader sedan
Nu börjar visitationszoner efter dansk modell gälla i Sverige
-
Samhälle11 månader sedan
Danmark skriver ner befolkningsprognosen – väntas nå 6 miljoner invånare 2028