Danmark
Ökade prisskillnader på bostäder i Köpenhamn

Dyra områden blir dyrare och billiga områden blir billigare när det gäller boprisernas utveckling i Köpenhamn. Det rapporterar tidningen Politiken idag. Den låga räntan bidrar till att folk köper dyrare och kan välja bästa läget.
Även om bostadspriserna i Köpenhamn nu stiger i några stadsdelar, har de flesta områden fortfarande en bra bit kvar till toppnivåerna från 2006-2007 visar siffror som boligsiden.dk tagit från åt Politiken. I Brønshøj och Husum i västra Köpenhamn har priserna exempelvis gått ner med mellan 20-27 procent under perioden 2007-2014. Bättre har det gått i centrala Köpenhamn i gröna områden med vattenkontakt som Islands Brygge och Christianshavn där priserna ökat med cirka 10 procent och Holmen som stigit med hela 35 procent. Det ekonomiska läget med låga räntor bidrar till att priserna ökar i de mest populära områdena.
– Den låga räntan betyder att skillnaden i den månatliga utgiften för en bostad som exempelvis kostar 2 eller 3 miljoner kronor är begränsad. Därmed är folk mer benägna att välja det bästa möjliga läget även om köpesumman är dyrare, säger Las Olsen, privatekonom på Danske Bank till Politiken.
(News Øresund)
-
Danmark4 månader sedan
Från och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Infrastruktur10 månader sedan
Nya tåg och ny operatör på gång för Skånetrafiken – som ständigt jobbar med punktligheten
-
Infrastruktur9 månader sedan
Klart hur en Öresundsmetro skulle ansluta till Malmö
-
Danmark11 månader sedan
400-åriga renässansbyggnaden Børsen i Köpenhamn brann ned till hälften – röster höjs för att bygga upp den igen
-
Norden9 månader sedan
Möjligt att betala med mobilen över Öresund när Vipps lanseras i Sverige i höst
-
IT / mobiltelefoni12 månader sedan
Mobilbetalningar blir möjliga före sommaren mellan Danmark, Norge och Finland
-
Samhälle11 månader sedan
Konjunkturen i Öresund: sysselsättningen stiger fortsatt i Danmark och inflationen i Sverige föll mer än väntat
-
Näringsliv7 månader sedan
Saab vill bygga nästa generations stridsflygplan