Arbetsmarknad
Ny rapport visar på konjunkturavmattning i Skåne
Konjunkturavmattningen har nått Skåne, även om kurvorna inte pekar neråt. Arbetslösheten har planat ut runt nio procent, och även om det fortsatt skapas jobb i det skånska näringslivet är tillväxttakten långsammare än under de senaste åren. Det visar rapporten Skånsk konjunktur, som Øresundsinstituttet tagit fram på uppdrag av Sparbanken Skåne.
Mellan november 2018 och september 2019 skapades 7 500 jobb i Skånes privata och offentliga näringsliv, en ökning motsvarande 1,3 procent. Mellan 2014 och 2018 var den genomsnittliga tillväxttakten 2,0 procent per år, och det är framförallt i storstadsregionerna längs Öresundskusten som tillväxttakten nu bromsats in. I delområdet Nordöstra Skåne, som omfattar Kristianstad med omnejd, har fler nya jobb skapats än tidigare.
Arbetslösheten var 9,3 procent i Skåne i september 2019, precis som i september 2018. Det är en markant högre arbetslöshet än i riket i stort, och högre än i Stockholms och Västra Götalands län. Den strukturella arbetslösheten är högre nu än under den förra konjunkturtoppen 2008.
– Arbetslösheten har planat ut på en hög nivå. Detta är en utmaning, speciellt som att problemen med kompetensförsörjning i företagen fortsätter. Skånes näringslivsstruktur skiljer sig från exempelvis Stockholms och att matchningen fungerar på arbetsmarknaden är en framgångsfaktor för utvecklingen framöver, säger Rasmus Roos, bankchef på Sparbanken Skåne, i ett pressmeddelande.
Rapporten visar också att såväl antalet bostadsförsäljningar som priserna på bostadsmarknaden återigen ökat i Skåne, efter att kurvorna visat tecken på stagnation under våren 2019. Bostadsbyggandet i Skåne faller precis som i resten av Sverige. Såväl under 2019 som 2020 väntas bostadsbyggandet att minska. Senast antalet påbörjade lägenheter sjönk två år i rad var under krisåren 2008 och 2009.
Temat för höstupplagan av Skånsk konjunktur är pendling. Rapporten visar att skåningarna blivit allt rörligare, och att pendlingen mellan de skånska kommunerna ökat mellan 2007 och 2017.
– Mest har pendlingen till Malmö ökat och Skånes informella centrum för arbete har förskjutits mot sydväst. Detta bidrar till den tudelade bilden av Malmö. Just nu domineras nyhetsflödet av oroligheter, men bakom finns staden som fortsatt är Skånes mesta jobbskapare, trots viss avmattning, säger Rasmus Roos.
(News Øresund)
-
Samhälle10 månader sedanSydsvenskan: ”Öresundsbron dyrast i världen att köra över”
-
Samhälle10 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark8 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark12 månader sedanNytt passagerarrekord för Köpenhamns flygplats i april – växer snabbare än Arlanda
-
Politik11 månader sedanDe svenska gränskontrollerna förlängs än en gång
-
Arbetsmarknad12 månader sedanPendlarserie: ”Ögonöppnande att se hur en annan arbetsmarknad funkar – vi är ofta kaxiga i Sverige”
-
Hållbarhet11 månader sedanBron 25 år: ”Gör vi bra saker flyttar naturen in”
-
Danmark11 månader sedanSvenska regeringen förbereder svensk-dansk utredning om ny fast förbindelse över Öresund
