Näringsliv
Ny lista över Danmarks 1 000 största företag – Mærsk ohotad etta

Tidningen Berlingskes topplista över de största bolagen i Danmark baserat på omsättning domineras fortfarande av de äldre storbolagen. Transportkoncernen A.P. Møller-Mærsk är störst, följt av Nordens största läkemedelsföretag Novo Nordisk på andra och logistikkoncernen DSV på tredje plats. Vindkraftverksproducenten Vestas tar fjärdeplatsen medan Arla petas ned till en femte plats. Vestas omsättning har vuxit med 20 procent det senaste året. Däremot har det statligt börsnoterade energiföretaget Ørsted, som inriktar sig mot havsbaserade vindkraftsparker, minskat sin omsättning och tappar till tionde plats efter att förra året ha legat på sjätte plats. (News Øresund)
Topplistan, från 1-10
- A.P. Møller-Mærsk, omsättning 259 miljarder danska kronor. Driver världens största containerrederi.
- Novo Nordisk, 122 miljarder dkk. Nordens största läkemedelsbolag och världsledande inom diabetesbehandling.
- DSV Panalpina, 94 miljarder dkk. Logistikkoncern med stort logistikcenter i skånska Landskrona.
- Vestas Wind Systems, 90 miljarder dkk. En av världens största tillverkare av vindkraftverk med huvudkontor i Aarhus och svensk styrelseordförande, Bert Nordberg.
- Arla Foods, 78 miljarder dkk. Europeisk bondeägd mejerikoncern med svenskt namn och danskt huvudkontor.
- ISS, 78 miljarder dkk. Global städkoncern.
- Centrica Energy Trading, 77 miljarder dkk.
- United Shipping & Trading Company, 76 miljarder dkk
- Danske Commodities, 75 miljarder dkk. Enerighandelsföretag.
- Ørsted, 70 miljarder dkk. Statligt börsnoterat energiföretag som omfokuserat mot havsbaserade vindkraftparker.
-
Danmark5 månader sedan
Från och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Infrastruktur11 månader sedan
Nya tåg och ny operatör på gång för Skånetrafiken – som ständigt jobbar med punktligheten
-
Infrastruktur11 månader sedan
Klart hur en Öresundsmetro skulle ansluta till Malmö
-
Norden10 månader sedan
Möjligt att betala med mobilen över Öresund när Vipps lanseras i Sverige i höst
-
Näringsliv8 månader sedan
Saab vill bygga nästa generations stridsflygplan
-
Näringsliv8 månader sedan
Brittiskt företag bygger lyxoutlet i skånska Löddeköpinge – konkurrerar med danska Ringsted Outlet
-
Samhälle12 månader sedan
Nu börjar visitationszoner efter dansk modell gälla i Sverige
-
Samhälle11 månader sedan
Danmark skriver ner befolkningsprognosen – väntas nå 6 miljoner invånare 2028