Danmark
Klimatminister Lars Aagaard (M) frågades ut om Bornholms möjligheter som ”Energiø”
![](https://www.newsoresund.se/wp-content/uploads/2023/06/52979240200_09a379f106_k.jpg)
ALLINGE. Den kommande energiön utanför Bornholm kommer att bli en del av det massiva vindkraftsprojekt som Danmark lanserar – om bornholmarna själva vill det. Totalt rör det sig om 14 gigawatt, eller med klimatminister Lars Aagaards ord: ”supermycket”.
– Det betyder att Danmark kommer ha nog med grön ström för vårt eget behov, men också kommer kunna sälja till grannländer, som Tyskland, sade han från ”Gröna stolen” på Folketmødets hovedscen.
”Jag känner mig helt säker på att vi kommer i mål. Jag kan märka det i hjärtat”. Orden är Danmarks klimatminister Lars Aagaards (M) och yttrades i en intervju med Danmarks radio i februari i år, i samband med att Klimarådets kritik av regeringens arbete med att nå sina klimatmål.
Citatet fick han äta upp, både i traditionella och sociala medier. Men i Folkemødets ”gröna stol”, den årliga utfrågningen av klimatministrarna, tog han självmant upp dem:
– Hela [klimat]frågan handlar om tro och vilja, och jag hoppas att ni tar det som att jag menar engagemang och förlåter mig för att jag har hjärtat med mig, sade han från Hovedscenen på Cirkuspladsen.
Det är en årlig Folkemødestraditionen att sätta nuvarande klimatminister i ”Gröna stolen” på Hovedscenen och fråga ut denne under lite mer avslappnade förhållanden. I årets upplaga pratade klimatminister Lars Aagaard (M) om att tro och vilja, vätgas som framtidens energiförsörjning och Bornholms möjligheter som ”energiö”.
Årets utfrågare hette Jesper Jürgensen och är kommunikationschef för Port of Roenne. Han ville veta mer om klimatministerns inställning till vad han kallade ”det gröna guldet”, satsningen Power-to-X, det vill säga produktion av vätgas från vindkraftsel, som den danska regeringen och åtta partier kommit överens att satsa 1,25 miljarder danska kronor på.
– Det finns en förväntan på att det kommer bli jätteefterfrågat. Redan i dag finns det ju en stor marknad för vätgas i industrier runt om i Europa, som Tyskland, Belgien och Holland, som använder massor av det för ammoniak och konstgödsel till exempel. Men det ligger lite i framtiden. Först ska vi ha ut vindkraftverk i haven.
Det Lars Aagaard syftade på var det massiva vindkraftsprojekt danska staten just nu upphandlar och som ska vara färdigt 2030, och som bland annat inkluderar en havsvindpark utanför Bornholm. Han var dock noga med att påpeka att det var upp till bornholmarna själva om de ville vara del av satsningen.
– Det är stora möjligheter för Bornholm. 14 gigawatt, jag vet inte vad ni får för bild i huvudet av det, men det är supermycket. Det betyder att Danmark kommer ha nog med grön ström för vårt eget behov, men också kommer kunna sälja till grannländer, som Tyskland.
– Kan jag garantera att det kommer vara etablerat till 2030? Nej. Men jag hoppas det. Vi har lagt det till rätta för att det ska vara det från politikens sida, sade Lars Aagaard.
(News Øresund – Henrik Smångs)
News Øresund bevakar på plats den danska demokratifestivalen Folkemødet i Allinge på Bornholm som pågår 15-17 juni.
-
Danmark2 månader sedan
Från och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Infrastruktur8 månader sedan
Nya tåg och ny operatör på gång för Skånetrafiken – som ständigt jobbar med punktligheten
-
Danmark11 månader sedan
Danska regeringen bidrar med miljoner till stängningen av Pusher Street på Christiania – den 6 april börjar gatan grävas upp
-
Danmark12 månader sedan
Transparency International: Danmark alltjämt minst korrupta landet i världen – Sverige på sämsta placeringen sedan mätningarna startade
-
Arbetsmarknad12 månader sedan
Nytt danskt löneavtal ger en ram på 8,8 procent under två år för 200 000 statsanställda
-
Arbetsmarknad11 månader sedan
Fler svenskar omfattas av den danska expertskatten
-
Arbetsmarknad12 månader sedan
Riksdagen röstar om id-kontrollag den 15 februari – så förbereder sig transportörerna
-
Samhälle11 månader sedan
Göteborg kan gå från sex särskilt utsatta områden till ett på tio år