Infrastruktur
Intresse för en gemensam dansk-svensk infrastrukturkommission

KTH-forskaren Björn Hasselgren är ordförande i privata Infrastrukturkommissionen som på torsdagen besökte Malmö där en hearing anordnades med experter från hela Norden. Foto: News Øresund
Den svenska Infrastrukturkommissionen bjöd in till hearing i Malmö på torsdagen och fick ta del av erfarenheter från hur infrastrukturen finansieras i Norge, Finland och Danmark. Samtidigt föddes ett intresse för en gemensam dansk-svensk kommission framöver.
I mars påbörjade infrastrukturkommissionen sitt arbete med syfte att diskutera finansiering, ägande och organisering av infrastruktur. Bakom initiativet står åtta privata aktörer i samarbete med Kungliga Tekniska Högskolan, KTH. Till gårdagens hearing i Malmö var aktörer från de nordiska länderna inbjudna för att ge kommissionens ledamöter inblick i hur grannländerna finansierar sina infrastruktursatsningar.
– Alla länderna har projekt som skiljer sig från Sverige. Danmark har sina broprojekt med avgifter och man jobbar spännande med Tyskland. Norge tycker jag har gjort en intressant omfördelning från staten till regioner och kommuner för vägarna och man har systemet med bompengar. Finland har flera OPS-projekt för motorvägssystemet som verkar ha gett bra erfarenheter. Jag tycker att vi kan lära av alla, säger Björn Hasselgren, kommissionens ordförande och forskare på KTH.
Infrastrukturkommissionen kommer att följa upp med hearingar även i Göteborg och Stockholm samt engagemang under Almedalsveckan innan det är dags för slutpresentation i september. En del i slutsatserna kommer sannolikt att beröra rollfördelning och om ansvaret för det statliga vägnätet kan fördelas även på regioner och kommuner, enligt Björn Hasselgren. Det välkomnas av Per Tryding, vice vd Sydsvenska Industri- och Handelskammaren.
– Förväntningarna är att de vågar lägga konkreta förslag som är genomarbetade och lite stretchy. Det finns några saker som är ganska uppenbara, exempelvis att ansvaret för infrastrukturen är väldigt centraliserat medan nyttan och de som använder infrastrukturen är lokala och regionala. Det matchar dåligt och därför är det värdefullt att legitimera den typen av debatt, säger han.
Under dagen nämndes den gemensamma dansk-tyska transportkommission som initierades av Transportministeriet 2011 för att diskutera infrastrukturutmaningar över nationsgränsen. En liknande kommission skulle Per Tryding gärna se kom till stånd mellan Danmark och Sverige.
– Att kopiera den dansk-tyska kommissionen kan vara en kul idé. Jag lovar att vi kommer att titta på det, säger han. (News Øresund – Jenny Andersson)
Fakta Infrastrukturkommissionen
Initiativtagare är KPMG, MTR, NCC, Peab, Ramböll, Skanska, Veidekke och WSP.
Ledamöter i kommissionen är Björn Hasselgren, teknologie doktor KTH, Stefan Attefall, tidigare bostadsminister (KD), Pia Kinhult, tidigare regionråd (M), Allan Larsson, tidigare finansminister (S) och Maria Wetterstrand, tidigare språkrör (MP).
Arbetet påbörjades i mars 2015 och slutrapporten ska presenteras i september.
-
IT / mobiltelefoni12 månader sedanOtryggheten i fokus när IT-företagen lämnar Kista
-
Arbetsmarknad11 månader sedanE-handelsföretaget Boozt flyttar huvudkontoret från Malmö till Köpenhamn
-
Danmark12 månader sedanDansk magnat blir storägare i bolaget bakom svenska Fjällräven
-
Turism/kultur12 månader sedanMalmö får ett maraton – efter 39 års uppehåll
-
Danmark5 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Samhälle7 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark11 månader sedanNu kostar den danska kronan under 1,50
-
Forskning11 månader sedanRekordstor donation till Lunds universitets cancerforskning från stiftelse med koppling till Ingvar Kamprad och Ikea
