Politik
Fortfarande många osäkra inför folkomröstning om försvarssamarbete
Den 1 juni ska danskarna rösta om att ta bort Danmarks undantag för EU:s försvars- och säkerhetspolitiska samarbete. Regeringen och de flesta partierna i Folketinget vill ta bort undantaget för att kunna delta i EU:s gemensamma militära operationer och försvarspolitiska samarbete vilket blivit en aktuell fråga efter Rysslands invasion av Ukraina. Många danskar är osäkra på vad de ska rösta, men enligt en opinionsmätning som Epinion har gjort för DR Nyheder, har det minskat senaste tiden och det är det nu 22 procent som ännu inte vet vad de ska rösta. 42 procent vill rösta ja till att ta bort undantaget medan 28 procent vill rösta nej.
Danmark har fyra undantag för EU-samarbetet. Två av dessa har varit till folkomröstning för, euron och det rättspolitiska samarbetet, men i båda tillfällena har danskarna röstat nej till att ta bort undantaget. (News Øresund)
Fakta: Danmarks undantag i EU-samarbetet
Sedan danskarna röstade nej till Maastrichtfördraget om utökad EU-samarbete 1992 förhandlades det fram fyra undantag i samarbetet, det så kallade Edinburgh-avtalet, som danskarna röstade ja till i 1993. Danmark deltar därför inte i de delar av EU:s gemensamma utrikes- och säkerhetspolitik som gäller försvaret, inte kring rättsliga och inrikes frågor och inte i Euro-samarbetet. Det sista undantaget gällde unionsmedborgarskapet som Danmark ville säkra inte skulle ersätta det nationella medborgarskapet. Något som alla EU-länder har varit eniga om och undantaget gäller därför alla EU-länder och inte bara Danmark.
Undantagen kan enligt ett politiskt avtal i Folketinget enbart tas bort efter en majoritet av danskarna har röstat för det i en folkomröstning. Två gångar har det varit sådana omröstningar. I september 2000 röstade danskarna nej till att införa euron och december 2015 röstade de nej till en ordning där det skulle vara möjligt för Danmark att välja från fall till fall om de ville delta i samarbetet kring rättsliga och inre frågor.
Källa: Folketinget/EU-Oplysningen
-
Arbetsmarknad12 månader sedanE-handelsföretaget Boozt flyttar huvudkontoret från Malmö till Köpenhamn
-
Samhälle8 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark12 månader sedanNu kostar den danska kronan under 1,50
-
Danmark6 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Samhälle8 månader sedanSydsvenskan: ”Öresundsbron dyrast i världen att köra över”
-
Forskning12 månader sedanRekordstor donation till Lunds universitets cancerforskning från stiftelse med koppling till Ingvar Kamprad och Ikea
-
Danmark12 månader sedanDanska försvaret vill rusta upp flottan för 150 miljarder kronor
-
Danmark10 månader sedanNytt passagerarrekord för Köpenhamns flygplats i april – växer snabbare än Arlanda
