Forskning
Explosionerna vid Nord Stream fick 250 000 ton giftigt sediment att virvla upp från havsbotten
Den frigjorda metangasen efter Nord Stream-explosionerna i september förra året uppgick till en tredjedel av Danmarks årliga koldioxidutsläpp. Nu visar en ny studie att även tungmetaller på havsbotten virvlade upp i havet – något som skulle kunna påverka fiskbeståndet i Östersjön.
Danska, tyska och polska forskare visar i en ny studie att så mycket som 250 000 ton giftigt havssediment virvlade upp efter explosionerna på Nordstream 1 och 2. Under loppet av en månad spred sig föroreningarna över en area på elva kubikkilometer. Det rapporterar Danmarks radio.
Östersjön är ett av världens mest förorenade hav och på havsbotten ligger stora mängder tungmetaller och industrikemikalier, som bly och TBT, som användes som bottenfärg till båtar fram till att det visade sig vara giftigt. Explosionerna fick därmed flera årtiondes föroreningar som lagt sig på havsbotten att virvla upp.
– Det har helt säkert haft negativa effekter, men bara tiden kan utvisa vad det innebär. Om det uppstår förändringar i fiskbestånden som vi inte hittar andra förklaringar till, kan det här vara en, säger Hans Sanderson, seniorforskare vid institutet för miljövetenskap vid Aarhus universitet, som lett arbetet, till Danmarks radio.
Tidigare har det konstaterats att mer än 115 000 ton metangas släpptes ut som en följd av explosionerna, vilket bidrog till ett koldioxidutsläpp motsvarande 15 miljoner ton – en siffra som motsvarar en tredjedel av Danmarks samlade årliga koldioxidutsläpp. (News Øresund)
Foto: FactsWithoutBias1/Wikimedia Commons (CC BY-SA 4.0)
-
Samhälle12 månader sedanSydsvenskan: ”Öresundsbron dyrast i världen att köra över”
-
Samhälle12 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark9 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark10 månader sedanTyska järnvägsanslutningen till kommande Fehmarn Bält-tunneln minst tre år försenad
-
Infrastruktur12 månader sedanKris för utbyggnaden av Stockholms tunnelbana – fyra miljarder saknas
-
Samhälle11 månader sedanReserekord när Öresundstågen växt från Köpenhamn-Malmöpendel till att omfatta hela södra Sverige – siktar på 250-procentig ökning till 2050
-
Arbetsmarknad12 månader sedanNytt stort projekt om ungas Öresundspendling får stöd av EU-programmet Interreg ÖKS
-
Okategoriserade12 månader sedanEnhedslistens partiledare vill städa upp i det danska försvaret
