Hållbarhet
Danska Selected Group investerar i Malmöföretaget WA3RM:s fond för livsmedelsproduktion som nyttjar restströmmar från industrin

Malmöföretaget WA3RM har skapat en fond för investeringar i hållbar produktion av livsmedel och biobränsle som drar nytta av restströmmar från industrin. Danska Selected Group har nu investerat 20 miljoner euro, motsvarande 210 miljoner svenska kronor, i fonden. Pengarna kommer att satsas i den fortsatta utvecklingen av det storskaliga industriprojektet Regenergy Frövi AB för produktion av tomater och jätteräkor i ett cirkulärt samarbete med BillerudKorsnäs pappersbruk i svenska Frövi några mil norr om Örebro. Det uppger WA3RM i ett pressmeddelande.
Enligt planerna ska Regenergy Frövi AB starta produktionen på den 21 hektar stora anläggningen i Frövi under slutet av 2023. Då kommer årligen 8 000 ton tomater och 4 000 ton jätteräkor att produceras med hjälp av en personalstyrka på 220 personer. Enligt Sydsvenskan kommer tomatodlingen att skötas av det nederländska företaget Local Harvest medan danska Aegir Aquaculture ska driva räkuppfödningen.
Bakgrund från ESS
Teamet bakom WA3RM har en bakgrund från Europena Spallation Source, ESS, i Lund, men arbetar idag från ett kontor i Malmö. Företagets affärsmodell handlar om att designa, finansiera och driva projekt där man skapar cirkulär produktion av livsmedel och biobränsle genom att nyttja restströmmar från industrin, till exempel restvärme och överbliven koldioxid. Företaget planerar nu elva så kallade Regenergy-projekt i Sverige, där det i Frövi är ett av de som kommit längst.
Mål: två miljarder kronor i fondkapital
WA3RM Regenergy Developer Fund I har som mål att ta in mellan 150 och 200 miljoner euro, motsvarande upp till drygt två miljarder svenska kronor. Selected Group uppger att de utöver den nuvarande investeringen på 20 miljoner euro planerar att gå in med ytterligare 30 miljoner euro i fonden.
Fler cirkulära livsmedelsbolag i Malmö
I Malmö finns ytterligare ett projektbolag som arbetar för att starta upp en hållbar livsmedelsproduktion. Det är Global Food Parks med knytning till Wisegate Consulting som vill bygga en produktionsanläggning som kombinerar tomatodling med uppfödning av jätteräkor och som ska skapa 300-500 arbetstillfällen. Men här ska energin komma från en stor solcellsanläggning i projektet som planeras i solrika Ankarsrum i Västerviks kommun. (News Øresund)
-
Danmark2 månader sedan
Från och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Infrastruktur8 månader sedan
Nya tåg och ny operatör på gång för Skånetrafiken – som ständigt jobbar med punktligheten
-
Danmark11 månader sedan
Danska regeringen bidrar med miljoner till stängningen av Pusher Street på Christiania – den 6 april börjar gatan grävas upp
-
Arbetsmarknad12 månader sedan
Nytt danskt löneavtal ger en ram på 8,8 procent under två år för 200 000 statsanställda
-
Arbetsmarknad11 månader sedan
Fler svenskar omfattas av den danska expertskatten
-
Samhälle12 månader sedan
Göteborg kan gå från sex särskilt utsatta områden till ett på tio år
-
Danmark12 månader sedan
Stora dansk-tyska satsningar inför Fehmarn Bält-tunneln – Sverige satsar på att underlätta för den befintliga tågtrafiken
-
Danmark11 månader sedan
Ny prognos: Köpenhamn växer med 120 000 invånare fram till 2060