Samhälle
Dansk-svensk kunskapsresa med fokus på energi
Samarbetsprojekt över Öresund inom hållbarhet, Köpenhamns år som världsarkitekturhuvudstad och de danska satsningarna på havsbaserad vindkraft. Det var ämnen som deltagarna fick fördjupa sig i under Länsstyrelsen Skåne och Øresundsinstituttets kunskapsresa till Köpenhamn under torsdagen.
Under torsdagen ordnade Øresundsinsttuttet och Länsstyrelsen i Skåne en gemensam kunskapsresa till Köpenhamn. På programmet fanns bland annat ett besök hos den danska Energistyrelsen där direktör Kristoffer Böttzauw berättade om Danmarks satsningar på havsbaserad vindkraft och planer på att göra Bornholm till en vindkraftsö. Danmark har screenat stora delar av landets havsområden för att avgöra var möjligheterna för havsbaserad vindkraft är bäst. De första havsbaserade vindkraftsparkerna etablerades 1991 och idag finns 15 stycken, däribland Middelgrunden, Avedøre Holme och Kriegers Flak kring Köpenhamn och nära Skåne. På frågan om vad som möjliggjort de danska satsningarna framhöll han bland annat den politiska enigheten i frågan.
– Jag tror att danskarna fick upp ögonen för hur stor betydelse energi har vid oljekrisen på 70-talet. Det var också starten för att göra breda politiska avtal om bland annat fjärrvärme, naturgas och energieffektivisering. Sedan dess har de flesta energiavtal i Folketinget haft en mycket stor majoritet, det vill säga att Venstre, Socialdemokraterne och de Konservative alltid har varit med i avtalen. Så även om det blir ett regeringsskifte så står de ansvariga för besluten. När man gör havsbaserad vindkraft med långa perspektiv är investerarsäkerhet avgörande. De stora breda politiska avtalen har gett mycket säkerhet och det har de också fått mycket beröm för, sade Kristoffer Böttzauw.
Jens Kramer Mikkelsen, tidigare överborgmästare i Köpenhamn och numera Director of urban development hos NREP, guidade sällskapet under en rundtur med båt i Köpenhamns hamn och berättade om stadens utveckling sedan 1990-talet och fram till idag. Då fanns flera utmaningar i Köpenhamn med bland annat hög arbetslöshet och den enda byggkranen som kunde skymtas i stadens skyline användes till bungy jump. Därefter har staden växt med nya områden som det bronära Ørestad, Sydhavnen och Nordhavnen. Han tillade att nyare tider dock gör att samma lösningar inte alltid går att använda idag och att en del invånare signalerar att de börjar bli lite trötta på allt byggande.
Dessutom gav organisationerna Bloxhub och Gate21 exempel på hur de arbetar projektinriktat med hållbarhet och innovation. Dansk Arkitektur Center visade runt bland utställningarna på Blox och berättade om Köpenhamns år som arkitekturhuvudstad. Sebastian Hald Buch, Sverigechef på energikoncernen Ørested, beskrev bolagets planer på vindkraftsutbyggnad i Sverige. (News Øresund)
-
Samhälle10 månader sedanSydsvenskan: ”Öresundsbron dyrast i världen att köra över”
-
Samhälle10 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark8 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark12 månader sedanNytt passagerarrekord för Köpenhamns flygplats i april – växer snabbare än Arlanda
-
Politik11 månader sedanDe svenska gränskontrollerna förlängs än en gång
-
Arbetsmarknad12 månader sedanPendlarserie: ”Ögonöppnande att se hur en annan arbetsmarknad funkar – vi är ofta kaxiga i Sverige”
-
Hållbarhet11 månader sedanBron 25 år: ”Gör vi bra saker flyttar naturen in”
-
Danmark11 månader sedanSvenska regeringen förbereder svensk-dansk utredning om ny fast förbindelse över Öresund
